Pandemie covid-19 nabírá v Africe na rychlosti, nakažených je přes 336 tisíc

Počet případů nákazy koronavirem v Africe vzrostl na více než 336.000. Oproti středě přibylo na kontinentě téměř 10.000 nakažených, uvedla agentura AP s odvoláním na údaje za afrického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP).

Nárůst ovlivnila zejména situace v Jihoafrické republice, kde za den zaznamenali rekordních 5688 nově infikovaných. Jak uvedl šéf afrického CDCP, pandemie na kontinentu "velmi rychle nabírá na rychlosti". V mnoha zemích je přitom stále problémem nedostatek testů i lékařského vybavení.

Dosud byly na africkém kontinentu s populací 1,3 miliardy obyvatel provedeny více než čtyři miliony testů na přítomnost viru, což je daleko méně, než by bylo ideální. Nejlidnatější africká země Nigérie dosud oznámila přes 22.000 případů nákazy. Odhaduje se ale, že skutečný počet infikovaných v tomto státě, ale i v jiných zemích je daleko vyšší.

Světová zdravotnická organizace (WHO) již před dvěma týdny varovala, že pandemie způsobená koronavirem se v Africe zrychluje, jelikož se případy šíří mimo hlavní města, kde se infekce nejprve objevila u cestovatelů. 75 procent ze všech případů na kontinentu eviduje deset afrických zemí, uvedla tehdy regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika jihoafrická republika Nigérie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy