Koronavirus žene desítky milionů lidí do extrémní chudoby. Z USA zní apel k akci

NÁZOR - Není přehnané říct, že roky po skončení studené války byly pomyslným zlatým věkem potlačování chudoby v celém světě, tvrdí editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník druhým dechem varuje, že podle aktuálních odhadů Světová banka ovšem jen letos vzroste počet lidí žijících v nejextrémnější chudobě v rozmezí 88-115 milionů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Progres mizí v důsledku pandemie

Částečně i díky reformám v Číně a Indii, stejně jako přímým investicím a pomoci rozvinutých zemí snížil hospodářský růst podíl světové populace žijící v extrémní chudobě z 36 % na 9,2 % v roce 2017, konstatuje americký server. Vysvětluje, že extrémní chudobu definuje Světová banka jako příjem pod 1,9 dolaru na den (zhruba 44 korun, pozn. redaktora).

Hluboká globální recese vyvolaná koronavirovou pandemií nyní tragicky přinesla přinejmenším dočasné zastavení progresu,“ píše washingtonský deník. Odkazuje na prohlášení Světové banky z minulé středy, že dle posledních odhadů pravděpodobně dojde do konce roku k rapidnímu nárůstu lidí žijících v extrémní chudobě – zatímco před pandemií byl jejich počet odhadován na 615 milionů, nově by se měl pohybovat mezi 703 až 729 miliony.

Nové odhady tak nabízejí horší výhled než nedávno zveřejněná zpráva Nadace Billa a Melindy Gatesových, která odhadovala růst počtu lidí v extrémní chudobě o „pouhých“ 37 milionů, konstatuje editorial. Deklaruje, že hlavní poselství v obou případech zní, že čísla míří špatným směrem, tedy zpět.

Zpráva Světové banky upozorňuje, že pokud nedojde k rychlé, značné a zásadní politické akci, ambiciózní, ale dosažitelný cíl vytýčený OSN – zredukovat počet obyvatel planety žijících v extrémní chudobě na 3 % – se stane nerealizovatelným, připomíná vlivný deník. Za mimořádně naléhavou považuje situaci v subsaharské Africe a jižní Asii, tedy v regionech, na které má připadat největší podíl nárůstu extrémní chudoby.

Washington Post se přiklání k názoru, že hlavní prioritou mají být opatření k zadržení a následně zastavení koronaviru, což označuje za klíčovou podmínku pro obnovu běžné ekonomické aktivity. Zároveň apeluje na Spojené státy a další rozvinuté země, aby postoupily ve snahách o odpuštění dluhů africkým státům a co nejvíce tlačily na Čínu, která je velkým, ne-li největším netransparentním věřitelem na kontinentu, aby se rovněž zapojila.

Spolupráce je nutnost

Ačkoliv potravinová pomoc je nezbytně pouze přechodné řešení, Světový potravinový program OSN, který čerstvě a oprávněně obdržel Nobelovu cenu za mír, by měl dostat podporu, kterou potřebuje,“ pokračuje prestižní server. Kvituje, že Spojené státy poskytly této organizaci v roce 2020 na 2,73 miliard dolarů, což je 43 % celkové částky, kterou program od dárců vybral.

Příspěvek Světovému potravinovému programu je světlou výjimkou v pravidle „Amerika především“, které prosazuje administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa v jiných oblastech, uvádí renomovaný deník. Připomíná, že Trump například pohrozil vystoupením Spojených států ze Světové zdravotnické organizace i Světové obchodní organizace.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Bude ovšem zapotřebí mnohem větší a trvalejší mezinárodní spolupráce, aby pokračoval progres při potírání světové chudoby, zdůrazňuje Washington Post. Dodává, že k tomu bude zase nezbytné, aby silná americká vůdčí role překonala značné politická a ekonomické tlaky vytvořené koronavirem, které vedou k obratu dosavadního postoje bohatých zemí.

Jinými slovy, bude to vyžadovat velmi odlišné vedení, než nabízela Trumpova administrativa v posledních čtyřech letech – nebo nabízí pro další čtyři roky,“ uzavírá vlivný server.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě Konga zemřelo 15 lidí na neznámou nemoc

01.03.2021 19:33 Patnáct lidí od 60 do 80 let zemřelo v únoru na západě Konga na neznámou nemoc, napsala agentura…

Očkování v Africe se rozjíždí. Očkovací kampaň COVAX dodala statisíce…

01.03.2021 16:33 Ghana se stala prvním státem v Africe, jež obdržel 600 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca…

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama