Papež František dorazil na Mauricius, varoval před novými formami otroctví

Papež František dnes v rámci jednodenní návštěvy ostrovního státu Mauricius odsloužil mši na počest evropského misionáře a vyzval při ní ostrovany, aby svou pozornost obrátili k situaci mladých lidí. V závěru své několikadenní cesty po státech východní Afriky varoval také před nerovností a novými formami otroctví. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

Papež František zemi navštívil, aby uctil památku francouzského katolického kněze Jacquese-Désirého Lavala, který na ostrově v 19. století pracoval jako misionář a pomáhal tam bývalým otrokům. Kázání si kromě vrcholných představitelů státu poslechly i desítky tisíc příznivců, kteří papeže přivítali s palmovými listy a vatikánskými vlajkami v rukou.

"I přes hospodářský růst, který vaše země v posledních desetiletích zaznamenala, tu nejvíce trpí mladí lidé," řekl František během mše v hlavním městě.

zdroj: YouTube

"Trpí kvůli nezaměstnanosti, která činí jejich budoucnost nejistou, a také jim brání věřit tomu, že jsou důležitou součástí vaší historie. Kvůli nejisté budoucnosti se cítí, že jsou na okraji společnosti; činí je to náchylné k novým formám otroctví," oslovil František posluchače, mezi kterými byli i návštěvníci z dalších ostrovů Indického oceánu, jako jsou Seychely nebo Komory.

Řeč hlavy katolické církve se nesla v podobném duchu jako na jeho předchozích dvou zastávkách v Mosambiku a na Madagaskaru, kde odsoudil korupci a klientelismus, které v těchto státech prohlubují chudobu a rozdíly mezi společenskými vrstvami.

Obě země jsou podstatně chudší než Mauricius, tento ostrovní stát přesto trpí velkou nezaměstnaností mezi mladými - bez práce je z nich téměř každý čtvrtý. Podle Světové banky se navíc na ostrově i přes posilující ekonomiku prohlubuje platová nerovnost. Země žije hlavně z turismu a z poskytování finančních služeb.

Papež se dnes večer po setkání se zástupci církve a státníky znovu vrátí na Madagaskar, odkud v úterý odlétá zpět do Říma.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hospodyně marockého krále dostala 15 let natvrdo, ukradla hodinky

25.01.2020 14:11 Soud v marocké metropoli Rabatu v noci na dnešek odsoudil 15 lidí k trestům odnětí svobody od čtyř…

Válka u Kanárských ostrovů? Mezi Španělskem a Marokem vypukl vážný spor

24.01.2020 16:40 Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal…

Šíří se virus podobný ebole. Zemřelo už 24 lidí, desítky nakažených

24.01.2020 10:15 Nákaze krvácivé horečky lassa podlehlo v Nigérii od začátku roku nejméně 24 lidí. Virus podobný…

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama