Papež František dorazil na Mauricius, varoval před novými formami otroctví

Papež František dnes v rámci jednodenní návštěvy ostrovního státu Mauricius odsloužil mši na počest evropského misionáře a vyzval při ní ostrovany, aby svou pozornost obrátili k situaci mladých lidí. V závěru své několikadenní cesty po státech východní Afriky varoval také před nerovností a novými formami otroctví. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

Papež František zemi navštívil, aby uctil památku francouzského katolického kněze Jacquese-Désirého Lavala, který na ostrově v 19. století pracoval jako misionář a pomáhal tam bývalým otrokům. Kázání si kromě vrcholných představitelů státu poslechly i desítky tisíc příznivců, kteří papeže přivítali s palmovými listy a vatikánskými vlajkami v rukou.

"I přes hospodářský růst, který vaše země v posledních desetiletích zaznamenala, tu nejvíce trpí mladí lidé," řekl František během mše v hlavním městě.

zdroj: YouTube

"Trpí kvůli nezaměstnanosti, která činí jejich budoucnost nejistou, a také jim brání věřit tomu, že jsou důležitou součástí vaší historie. Kvůli nejisté budoucnosti se cítí, že jsou na okraji společnosti; činí je to náchylné k novým formám otroctví," oslovil František posluchače, mezi kterými byli i návštěvníci z dalších ostrovů Indického oceánu, jako jsou Seychely nebo Komory.

Řeč hlavy katolické církve se nesla v podobném duchu jako na jeho předchozích dvou zastávkách v Mosambiku a na Madagaskaru, kde odsoudil korupci a klientelismus, které v těchto státech prohlubují chudobu a rozdíly mezi společenskými vrstvami.

Obě země jsou podstatně chudší než Mauricius, tento ostrovní stát přesto trpí velkou nezaměstnaností mezi mladými - bez práce je z nich téměř každý čtvrtý. Podle Světové banky se navíc na ostrově i přes posilující ekonomiku prohlubuje platová nerovnost. Země žije hlavně z turismu a z poskytování finančních služeb.

Papež se dnes večer po setkání se zástupci církve a státníky znovu vrátí na Madagaskar, odkud v úterý odlétá zpět do Říma.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tunisku začaly prezidentské volby, kandiduje 26 lidí

15.09.2019 10:45 Obyvatelé Tuniska dnes v předčasných volbách vybírají novou hlavu státu, o post se uchází 26…

Zimbabwe se na pohřbu loučí s exprezidentem Mugabem

14.09.2019 15:01 Zimbabwe se dnes loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního…

Pozor na lehkovážný sex a přemíru alkoholu. Poslanci dostali neobvyklé…

13.09.2019 07:14 Předsedkyně ugandského parlamentu Rebecca Kadagová naléhala na poslance, aby pamatovali na dobré…

V Kongu vykolejil vlak. Nejméně 50 mrtvých, lidé jsou stále uvězněni pod…

12.09.2019 17:43 Nejméně 50 životů si dnes vyžádala železniční nehoda na jihovýchodě Konga, 23 lidí se zranilo. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama