Papež je na Madagaskaru. Kritizoval drancování přírody, vyzval k boji s chudobou

Varováním před drancováním přírodních zdrojů a výzvám k boji s chudobou věnoval dnes papež František druhý den návštěvy Madagaskaru. V projevu v Antananarivu prohlásil, že korupce v zemi zasahuje i do ochrany životního prostředí a zatahuje obyvatele ostrova do "nelidské chudoby". Papež již tento týden navštívil Mosambik, v pondělí odlétá na Mauricius.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Papež František
doporučujeme

Papež František vyzval madagaskarského prezidenta Andryho Rajoelinu, aby se zasadil za vytváření nových pracovních příležitostí, aby lidé na Madagaskaru nemuseli kácet stromy, ničit místní přírodu a podloudně obchodovat s unikátními rostlinami, zvířaty a minerály.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se například 95 procent madagaskarských plazů a 89 procent druhů rostlin nevyskytuje nikde jinde na Zemi.

Transparency International a mezinárodní organizace pro ochranu životního prostředí dlouho upozorňují na ničení madagaskarských lesů v honbě za vzácnými dřevinami, které je podle nich důkazem všudypřítomné korupce. Mnozí místní milionáři údajně vděčí za své bohatství právě ilegální těžbě dřeva na severovýchodě ostrova.

Podle britských odhadů se na Madagaskaru ročně vykácí 200.000 hektarů lesa. Někteří experti varují, že do roku 2040 může ostrov přijít o všechny tropické listnaté lesy.

"Váš krásný ostrov je bohatý na lesy a faunu, ale toto bohatství ohrožuje masivní těžba dřeva, z níž někteří profitují," řekl papež, pro něhož je ochrana životního prostředí jedním z pilířů jeho pontifikátu.

Prezidenta Rajoelinu, který se dostal k moci díky protikorupční kampani, František vyzval ke splnění volebních slibů. "Vší silou bojujte proti všem formám korupce a proti spekulantům, kteří prohlubují sociální nerovnost. Bojujte proti nestabilitě a sociálnímu vyloučení, které vždy vede k nelidské chudobě," prohlásil.

Vrcholem papežovy návštěvy bude nedělní mše v hlavním městě ostrova, na které se očekává až 800.000 věřících.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libyjská stráž zadržela na moři 500 uprchlíků. Po vylodění do nich…

20.09.2019 16:10 Libyjská pobřežní stráž zachytila za poslední týden ve Středozemním moři nedaleko metropole…

Zemřel autoritářský exprezident Tuniska, jeho svržením začalo arabské jaro

19.09.2019 17:49 Bývalý tuniský autoritářský prezident Zín Abidín bin Alí zemřel v exilu v Saúdské Arábii, kde se…

JAR chce zpřísnit tresty za násilí na ženách i cizincích

18.09.2019 22:36 Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa dnes vyzval ke zpřísnění trestů kvůli narůstajícímu násilí na…

Ohnivé peklo v islámské škole. Při požáru zemřelo nejméně 26 dětí

18.09.2019 15:23 Při požáru v islámské škole nedaleko liberijské metropole Monrovia přišlo v noci na dnešek o život…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama