Petříček navštívil Etiopii. České projekty pomáhají ve vzdělání i přístupu k vodě

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes při návštěvě Etiopie uvedl, že české rozvojové projekty v této africké zemi pomáhají v přístupu k pitné vodě a zlepšují přístup ke vzdělání. V tiskovém prohlášení o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí ČR. Podle úřadu Česká republika, která je v Etiopii aktivní od roku 2001, letos v této africké zemi investovala do rozvoje venkova, zemědělství, boje se suchem a do vzdělávání 100 milionů korun.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tomáš Petříček
doporučujeme

Tomáš Petříček se při své návštěvě seznámil s více než dvěma desítkami rozvojových projektů.

"Jeden z projektů rozvojové pomoci byl dokončen v říjnu. V oblasti Sidama Česko mimo jiné ve spolupráci s Člověkem v tísni vyvrtalo studnu pro deset vesnic, postavilo rezervoár pitné vody včetně čerpadel a 15 kilometrů potrubí, které dovedlo pitnou vodu přímo do vesnic. Přístup k ní tak už nyní využívá přes 15.000 lidí," uvedl Petříček s tím, že děti tak nemusí chodit daleko pro vodu, ale mohou do školy.

Jiný z projektů se zase zaměřuje na inkluzi nevidomých dětí. Ty jsou v Etiopii jinak často odsouzeny k životu na ulici. Česká pomoc proto směřuje na podporu základní školy, která děti v první a druhé třídě naučí Braillovo písmo a od třetí třídy už pak tyto děti mohou být umístěny do standardních tříd, ve kterých bývá kolem 80 žáků. S pomocí ČR bylo možné pořídit také 50 slepeckých holí, braillskou tiskárnu nebo nahrát některé učebnice jako audioknihy. Další projekt, který se nyní připravuje, je podle ministerstva zahraničí zacílen na integraci hendikepovaných dívek do společnosti.

Česko pomáhá v Etiopii také prostřednictvím studentských stipendií. Petříček se proto setkal i se skupinou etiopských absolventů českých a československých vysokých škol. Vzdělávání v Etiopii podporuje Česko i prostřednictvím vysílání vysokoškolských pedagogů.

Ministerstvo zahraničí také uvedlo, že česká humanitární pomoc v Etiopii reaguje také na příliv uprchlíků z Jižního Súdánu a Somálska, odkud obyvatele vyhání neutěšená bezpečnostní situace.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K útoku v Nigeru se přihlásil Islámský stát

12.12.2019 22:05 Teroristická organizace Islámský stát (IS) se dnes přihlásila k úternímu útoku na základnu nigerské…

V Libyi po třech měsících otevřeli jediné letiště, bylo terčem hrůzných…

12.12.2019 15:20 Libyjské úřady dnes po třech měsících otevřely letiště Mítíka, které je jediným fungujícím v…

Alžírsko se zmítá v krizi. Volby prezidenta provázejí protesty a střety s…

12.12.2019 15:05 Aktualizováno Obyvatelé Alžírska dnes hlasují v dlouho odkládaných prezidentských volbách. Už několik měsíců…

Při útoku na armádní základnu v Africe zahynuly desítky vojáků

11.12.2019 21:46 Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život 71 vojáků. Předchozí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama