Politické zemětřesení v Malawi. Prezidentské volby vyhrál kandidát opozice

Vítězem opakovaných prezidentských voleb v Malawi se stal opoziční kandidát Lazarus Chakwera, který v předchozím hlasování skončil druhý. V sobotu večer to oznámila malawská volební komise.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury AP je to poprvé, co byla v Africe poražena dosavadní hlava státu poté, co původní hlasování zrušil soud kvůli podezřením z volebních podvodů. Pětašedesátiletý Chakwera dnes už složil přísahu, zvolen byl na pětileté období.

O novém prezidentovi Malawi místní rozhodovali nejprve loni v květnu, kdy volební komise prohlásila vítězem nynějšího prezidenta Petera Muthariku. Krátce po volbách ale v zemi propukly rozsáhlé a vytrvalé protesty zastánců opozice, kteří tvrdili, že hlasování provázely na mnoha místech nesrovnalosti. Demonstrantům dal nakonec za pravdu místní ústavní soud, který nařídil opakování voleb.

"Jsem tak šťastný, že bych protančil celou noc," prohlásil po sobotním oznámení výsledků hlasování Chakwera. "Je to vítězství pro Malawijce, vítězství pro demokracii," dodal vítěz, který dostal přes 58 procent hlasů. Opakované volby se konaly v úterý.

Volební drama v Malawi je teprve druhým případem, kdy soud v některé africké zemi zpochybnil výsledek prezidentských voleb. Poprvé se tak stalo v roce 2017 v Keni, kdy ale v opakovaném hlasování vyhrál stávající prezident, protože opozice volby bojkotovala.

Poražený Mutharika, který usiloval o druhý pětiletý mandát, dnes nazval opakované volby "nejhoršími v malawské historii". Prohlásil, že pozorovatelé jeho politické strany čelili na některých místech výhrůžkám a násilnostem. Podle malawské komise pro lidská práva, která na volby dohlížela, bylo hlasování pokojné a transparentní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Libyi se zamotává, "Haftarův parlament" je pro intervenci Egypta

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Parlament, který sídlí na východě severoafrické Libye a podporuje armádu maršála Chalífy Haftara,…

JAR čelí další vlně koronaviru. Obnoven zákaz nočního vycházení, alkohol…

13.07.2020 12:51 Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa kvůli rychle přibývajícím případům koronaviru obnovil zákaz…

Zemřela Zindzi Mandelová (†59), jedna z dcer bývalého prezidenta JAR

13.07.2020 09:55 V nemocnici v Johannesburgu dnes zemřela dcera někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely.…

Prezident Mali vyhověl požadavku opozice a rozpustil ústavní soud

12.07.2020 20:24 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita rozpustil ústavní soud, který schválil sporné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama