Právníci OSN vyzývají Nigérii, aby nepopravila zpěváka kvůli "rouhačské písni"

Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který byl odsouzen k smrti za rouhačskou píseň. Dnes o tom informuje agentura Reuters. Ta rovněž uvedla, že lidé rozzuření zpěvákovou písní v březnu podpálili dům, kde žije jeho rodina.

Věznice
doporučujeme

"Hudba není zločin," uvádí se ve společném prohlášení právních expertů OSN k případu zpěváka jménem Yahaya Aminu Sharif. Toho minulý měsíc odsoudil ve městě Kano soudem, který uplatňuje muslimské právo. Hudebník píseň nahrál a sdílel prostřednictvím služby WhatsApp.

"Uplatňování trestu smrti za umělecký projev nebo za sdílení písně na internetu je jasným porušením mezinárodních zákonů o lidských právech i nigerijské ústavy," uvedla zvláštní zpravodajka pro kulturní práva Karima Bennouneová.

Právní experti uvedli, že Nigérie by trest smrti nad zpěvákem měla zrušit a zajistit jeho bezpečnost po dobu, než bude vyřízeno jeho odvolání proti verdiktu.

Mluvčí justičního úřadu ve státě Kano uvedl, že mu není známo, že zpěvák podal odvolání. Pod tento úřad spadají jak civilní soudy, tak i ty, které se řídí právem šaría.

Nedávno vzbudil pozornost případ, kdy soud ve státě Kano poslal na deset roků do vězení 13letého chlapce za rouhačské výroky pronesené během hádky. Rozsudek kritizovali ochránci lidských práv i dětský fond OSN UNICEF. Ředitel muzea v někdejším nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim Piotr Cywiński a desítky dalších dobrovolníků se nabídli, že se o chlapcův trest "podělí".

Nigérii na jihu obývají křesťané a na severu muslimové. Ve 12 z 36 nigerijských států se uplatňuje v justici právo šaría. Podle Reuters jsou tresty smrti za rouhačství neobvyklé. Soud je naposledy vyměřil před pěti lety devíti stoupencům jedné muslimské sekty, vykonány ale ještě nebyly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jednotka SEAL musela rychle do akce. V Nigérii osvobodila uneseného…

31.10.2020 16:09 Armáda Spojených států dnes provedla na severu Nigérie operaci, při níž osvobodila z rukou…

U pobřeží Senegalu se utopilo 140 uprchlíků

29.10.2020 17:55 U Senegalu se při ztroskotání lodi utopilo nejméně 140 uprchlíků. Informovala o tom dnes…

Teroristický útok na klub a hotel v Bamaku: Dva islamisté odsouzeni k…

29.10.2020 08:32 Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli…

Egyptský prezident se v televizním projevu ohradil proti karikaturám…

28.10.2020 16:10 Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes v reakci na zveřejňování karikatur proroka Mohameda ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama