Prezident Mali vyhověl požadavku opozice a rozpustil ústavní soud

Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita rozpustil ústavní soud, který schválil sporné výsledky březnových parlamentních voleb. Zároveň oznámil, že chce nové hlasování voličů v oblastech, kde jsou výsledky nadále zpochybňovány, napsala agentura AP.

Ibrahim Boubacar Keita, nový prezident Mali
doporučujeme

Keitovy nejnovější ústupky jsou reakcí na protivládní protesty, které začaly před více než měsícem. Jejich účastníci vyšli do ulic s požadavky odstoupení Keita, rozpuštění parlamentu, zřízení přechodné vlády a výměny devíti členů ústavního soudu.

V pátek se od začátku června konala již třetí protivládní demonstrace v hlavním městě Bamaku.

Došlo k potyčkám, při nichž policie použila k rozehnání davu výstražné výstřely a slzný plyn. Několik lidí přišlo o život a více než sedm desítek utrpělo zranění.

Protesty od června organizují opoziční skupiny, stoupenci vlivného islámského duchovního a zástupci lidskoprávních organizací.

Keita po novém oznámení ústupků prohlásil, že jsou nezbytné v zájmu toho, aby země zůstala uchráněná před dalšími nepokoji. "Musíme přestat myslet na sebe, musíme myslet pouze na Mali," citovala AP z projevu prezidenta vysílaného televizí.

Okolní státy a mocnosti se obávají, že nynější bezvýchodná situace by mohla Mali ještě více destabilizovat a ohrozit vojenské tažení proti islamistickým vzbouřencům v západoafrické oblasti Sahelu.

Mali se potýká s nestabilitou od roku 2012, kdy islámští radikálové využili povstání domorodých Tuaregů a zmocnili se celého pouští pokrytého severu země. Zesilují svůj vliv i v centrální části a na jihu. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN či francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit. Operace v Mali se účastní také čeští vojáci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo nabídlo Namibii odškodnění za koloniální masakry, ta částku…

12.08.2020 12:05 Namibie odmítla jako nedostatečnou nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých…

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama