Při útoku na konvoj v Mali zemřelo 24 vojáků

Při útoku ozbrojenců na armádní konvoj v centrálním Mali přišlo o život 24 malijských vojáků. S odvoláním na sdělení mluvčího armády tohoto západoafrického státu o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle agentury AFP úřady zabití vojáků připisují islámským radikálům.

Malian Armed Forces, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Čtyřiadvacet příslušníků armády zemřelo, nalezeno bylo osm přeživších," sdělil k nedělnímu incidentu plukovník Diarran Kone. Podle AFP se útok stal u městečka Diabaly v centrální části země. Zda se další vojáci pohřešují, není ze sdělení jasné. Původně armáda podle AFP uváděla, že zhruba 40 vojáků bylo zabito nebo se pohřešuje po nedělní vojenské operaci v Bouka Weré jihovýchodně od Diabaly, zhruba 100 kilometrů od hranice s Mauritánií.

Podle agentury Reuters jde o nejtragičtější útok v Mali od loňského listopadu, kdy při útoku na vojenské stanoviště na severu země zemřelo 53 vojáků.

Radikálové ovládají od roku 2012 značné části severního Mali a v poslední době podnikají výpady i do hustěji osídlené centrální a jižní části. Svůj vliv zesilují i v sousedních zemích. Malijské armádě se i přes podporu od OSN či francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit. V sobotu byli zabiti dva příslušníci mírových jednotek OSN v Mali (MINUSMA) při útoku na jejich konvoj na severu země.

V Mali se nyní nachází také 120 českých vojáků v rámci výcvikové mise Evropské unie (EUTM), jejíž velení převzal v pátek brigádní generál František Ridzák. Česká armáda tak poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. Ridzák velí více než 700 vojákům z asi dvou desítek zemí. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům.

Témata: Mali | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Libyi se zamotává, "Haftarův parlament" je pro intervenci Egypta

14.07.2020 12:42 Aktualizováno Parlament, který sídlí na východě severoafrické Libye a podporuje armádu maršála Chalífy Haftara,…

JAR čelí další vlně koronaviru. Obnoven zákaz nočního vycházení, alkohol…

13.07.2020 12:51 Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa kvůli rychle přibývajícím případům koronaviru obnovil zákaz…

Zemřela Zindzi Mandelová (†59), jedna z dcer bývalého prezidenta JAR

13.07.2020 09:55 V nemocnici v Johannesburgu dnes zemřela dcera někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely.…

Prezident Mali vyhověl požadavku opozice a rozpustil ústavní soud

12.07.2020 20:24 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita rozpustil ústavní soud, který schválil sporné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy