Přichází na řadu další kontinent. Vědci se obávají nového epicentra pandemie

Nikdo z nás by ještě před půlrokem nečekal, že se budeme potýkat s globální pandemií vysoce infekčního koronaviru, která měla za následek ochromení celého světa. Epicentry nákazy se staly téměř už všechny kontinenty od Asie po Evropu a Ameriku, a proto se očekává, že brzy přijde na řadu i nejslabší článek Afrika.

Před nekontrolovaným šířením koronaviru v Africe varuje Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně. Ačkoliv čísla zatím nevypadají nijak katastrofálně, nelze spolehlivě vyloučit, že tomu nebude jinak nikoliv v řádu měsíců, ale pouhých dní. Ani v Latinské Americe to zpočátku nevypadalo hrozně a nyní v Brazílii kolabuje zdravotnictví. Spojené státy i Evropa měly rovněž, co dělat, ač se jedná o víceméně vyspělé regiony. O aktuální situaci i možných rizicích informoval magazín africanews.com

Statistiky k 11. červnu hovořily následovně: 209 380 nakažených Afričanů, z toho 5 689 úmrtí, 95 084 uzdravených, tudíž 108 607 aktivních případů. WHO své stanovisko, že se Afrika v dohledné době stane novým epicentrem koronaviru opírá o růst případu za období. Zatímco zpočátku se infikovalo 100 tisíc lidí za 98 dní, nyní je to 200 tisíc za pouhých 18 dní. 

Představitelka WHO v Africe Matshidiso Moetiová upozornila, že ve více než 54 afrických zemích došlo ke komunitnímu přenosu, což by měl být varovný signál. Nákaza se zpočátku dostala do jednotlivých afrických metropolí z Evropy, odkud se postupně rozšířila do venkovských oblastí, které nemají dostatečnou zdravotní kapacitu, zejména jednotky intenzivní péče pro pacienty s těžkým průběhem. Jako příklad uvedla Moetiová JAR, kam se virus začal šířit ze Západního Kapska.

Pomůže Čína?

Pomoc Africe už slíbila Čína, která jí bude poskytovat 30 milionů testů na covid-19 měsíčně, také 10 tisíc ventilátorů a 80 milionů ochranných masek. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa to potvrdil na online tiskové konferenci, přičemž neuvedl konkrétní datum, kdy bude dodávka zahájena. Personální i logistická podpora ze strany Pekingu byla Africe poskytnutá už dříve, kdy se objevily první případy nakažených.

Čína byla přitom dříve paradoxně kritizovaná kvůli rasistickému jednání s africkými dělníky v čínském průmyslovém centru v Kantonu, proto by se dalo očekávat, že nově vytvořené spojení by mohlo narovnat dříve poškozené vzájemné diplomatické vztahy. Ještě předtím než se epidemie v Africe naplno rozjela byly dodávány zdravotnické prostředky prostřednictvím Etiopie.

Roznětkou možného masového a nekontrolovaného rozšíření koronaviru ve třetím světě se také může stát postupné rozvolňování restrikcí, jak se už potvrdilo v některých zemích, které k němu přistoupily. Ramaphosa, který je mimo jiné, také předsedou Jihoafrické unie, tyto kroky hájí tím, že nelze mít ekonomiku vypnutou věčně. JAR je přitom nejvíce zasaženou africkou zemí s největším množstvím provedených testů, jejichž kapacity ale postupně ubývají.

Podle Ramaphosy je největším problémem nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče, což by právě během vrcholu epidemie v Africe mohlo mít katastrofální následky. "Jihoafrická republika disponuje pouhými 3 500 lůžky, ačkoliv bych jim měla mít minimálně 25 000. To je teď velkou výzvou pro naše zdravotnictví. Některé nemocnice své kapacity už postupně navyšují, ale resort zdravotnictví by se na to měl více soustředit," dodal Ramaphosa. 

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

Írán popřel zprávy o útoku Izraele. Za výbuchy stály drony z vnitrozemí

Íránská média v pátek popřela tvrzení o napadení země ze zahraničí. Reagují tak na zprávy amerických médií o izraelském nočním útoku na Írán. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy