Přichází na řadu další kontinent. Vědci se obávají nového epicentra pandemie

Nikdo z nás by ještě před půlrokem nečekal, že se budeme potýkat s globální pandemií vysoce infekčního koronaviru, která měla za následek ochromení celého světa. Epicentry nákazy se staly téměř už všechny kontinenty od Asie po Evropu a Ameriku, a proto se očekává, že brzy přijde na řadu i nejslabší článek Afrika.

Před nekontrolovaným šířením koronaviru v Africe varuje Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně. Ačkoliv čísla zatím nevypadají nijak katastrofálně, nelze spolehlivě vyloučit, že tomu nebude jinak nikoliv v řádu měsíců, ale pouhých dní. Ani v Latinské Americe to zpočátku nevypadalo hrozně a nyní v Brazílii kolabuje zdravotnictví. Spojené státy i Evropa měly rovněž, co dělat, ač se jedná o víceméně vyspělé regiony. O aktuální situaci i možných rizicích informoval magazín africanews.com

Statistiky k 11. červnu hovořily následovně: 209 380 nakažených Afričanů, z toho 5 689 úmrtí, 95 084 uzdravených, tudíž 108 607 aktivních případů. WHO své stanovisko, že se Afrika v dohledné době stane novým epicentrem koronaviru opírá o růst případu za období. Zatímco zpočátku se infikovalo 100 tisíc lidí za 98 dní, nyní je to 200 tisíc za pouhých 18 dní. 

Představitelka WHO v Africe Matshidiso Moetiová upozornila, že ve více než 54 afrických zemích došlo ke komunitnímu přenosu, což by měl být varovný signál. Nákaza se zpočátku dostala do jednotlivých afrických metropolí z Evropy, odkud se postupně rozšířila do venkovských oblastí, které nemají dostatečnou zdravotní kapacitu, zejména jednotky intenzivní péče pro pacienty s těžkým průběhem. Jako příklad uvedla Moetiová JAR, kam se virus začal šířit ze Západního Kapska.

Pomůže Čína?

Pomoc Africe už slíbila Čína, která jí bude poskytovat 30 milionů testů na covid-19 měsíčně, také 10 tisíc ventilátorů a 80 milionů ochranných masek. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa to potvrdil na online tiskové konferenci, přičemž neuvedl konkrétní datum, kdy bude dodávka zahájena. Personální i logistická podpora ze strany Pekingu byla Africe poskytnutá už dříve, kdy se objevily první případy nakažených.

Čína byla přitom dříve paradoxně kritizovaná kvůli rasistickému jednání s africkými dělníky v čínském průmyslovém centru v Kantonu, proto by se dalo očekávat, že nově vytvořené spojení by mohlo narovnat dříve poškozené vzájemné diplomatické vztahy. Ještě předtím než se epidemie v Africe naplno rozjela byly dodávány zdravotnické prostředky prostřednictvím Etiopie.

Roznětkou možného masového a nekontrolovaného rozšíření koronaviru ve třetím světě se také může stát postupné rozvolňování restrikcí, jak se už potvrdilo v některých zemích, které k němu přistoupily. Ramaphosa, který je mimo jiné, také předsedou Jihoafrické unie, tyto kroky hájí tím, že nelze mít ekonomiku vypnutou věčně. JAR je přitom nejvíce zasaženou africkou zemí s největším množstvím provedených testů, jejichž kapacity ale postupně ubývají.

Podle Ramaphosy je největším problémem nedostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče, což by právě během vrcholu epidemie v Africe mohlo mít katastrofální následky. "Jihoafrická republika disponuje pouhými 3 500 lůžky, ačkoliv bych jim měla mít minimálně 25 000. To je teď velkou výzvou pro naše zdravotnictví. Některé nemocnice své kapacity už postupně navyšují, ale resort zdravotnictví by se na to měl více soustředit," dodal Ramaphosa. 

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy