Příští prezident Tuniska? "Robocop", nebo "Berlusconi". Volby budou drama

Do druhého kola prezidentských voleb v Tunisku, které se konají v neděli 13. října, překvapivě postoupili univerzitní profesor Kaís Saíd a mediální magnát Nabíl Karúí, který byl donedávna ve vazbě.

Přidejte svůj názor

Tunisko
doporučujeme

Ani jeden z dvojice finalistů nikdy nezastával politický post, v prvním kole 15. září ale oba předstihli současného a dva bývalé premiéry, exprezidenta nebo ministra obrany. 

Kaís Saíd (61)

- Univerzitní profesor bez politické příslušnosti, odborník na ústavní právo. U tuniské veřejnosti je známý zejména kvůli svým televizním vystoupením, například při diskusích o ústavě. Za své strohé vystupování a monotónní vyjadřování si vysloužil přezdívku "Robocop".

- Pěstuje si pověst neúplatného "pana Čistého", který stojí nad tradiční stranickou politikou. Skromnou předvolební kampaň, ve které hlásal návrat k hodnotám povstání z roku 2011, vedl prakticky bez finančních prostředků.

- V kampani se situoval do role bojovníka proti korupci, která podle názorů mnohých Tunisanů podkopává úspěšnou cestu k demokracii po svržení starého režimu během protestů arabského jara v roce 2011.

- Pochází z intelektuální rodiny, jeho strýc Hišám Saíd byl prvním pediatrem v Tunisku, který si dobyl slávu v 70. letech minulého století, kdy oddělil siamská dvojčata. Právo vystudoval Kaís Saíd na Tuniské univerzitě.

- "Saíd je přitažlivý zejména pro zklamané mladé lidi, kteří věří, že jim revoluci ukradly zkorumpované politické strany," řekl k tomu analytik Šaran Grival s tím, že Saíd nabízí "decentralizaci moci a snahu o posílení role prostých lidí při kontrole elit".

- Saíd ale zastává dosti konzervativní názory, je například proti rovnému postavení žen a vyslovil se i pro trest smrti.

- Je ženatý, má tři děti.

- V prvním kole voleb získal 18,4 procenta hlasů.

Nabíl Karúí (56)

- Mediální magnát, který byl donedávna ve vazbě. Vlastní jednu z hlavních televizních stanic Nisma, přezdívá se mu "tuniský Berlusconi".

- Od konce září do 9. října byl ve vazbě kvůli podezřením z finančních podvodů a praní špinavých peněz. Stíhán je od roku 2017, obvinění odmítá. Tvrdí také, že jeho zatčení, které přišlo krátce před začátkem prezidentské kampaně, je politicky motivované. Soud ho po četných žádostech propustil jen čtyři dny před konáním druhého kola voleb.

- Ačkoli je Karúí na svobodě, je stále obviněn, jeho majetek je zmrazen a nesmí vycestovat ze země.

- Velkou popularitu si v zemi získal charitativními kampaněmi ve své televizi, během nichž rozdával potraviny a zdravotnickou pomoc chudým lidem. Akce vznikly po úmrtí jeho syna Chalíla v roce 2016. "To mi pomohlo se přiblížit k lidem a objevit veliké sociální problémy své vlasti," řekl jednou Karúí, která se neváhal přirovnat k Matce Tereze.

- Zároveň je kontroverzní postavou, protože měl dříve blízko k vládnoucí elitě. A to zejména k sekulární straně Hlas Tuniska, která vyhrála parlamentní volby v říjnu 2014, a k sekulárnímu prezidentu Kaídu Sibsímu, který zemřel letos v červenci.

- Vyrostl v severotuniském městě Bizerta v bohaté rodině, studoval ve Francii.

- Bývalý obchodník s drogistickými značkami Colgate, Henkel či Palmolive založil se svým bratrem v roce 2002 mediální a reklamní společnost. Po revoluci v roce 2011 z ní vznikla soukromá televize Nisma. V říjnu 2018 jí ale regulátor odebral licenci s tím, že kanál propaguje Karúího politickou agendu a zneužívá chudé. Nisma pokuty a rozhodnutí regulátora odmítla.

- Letos v červnu založil Nabíl Karúí stranu Srdce Tuniska, která skončila v parlamentních volbách 6. října druhá.

- Je ženatý, má dvě děti.

- V prvním kole voleb získal 15,6 procenta hlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Povodně devastují Keňu, sesuv půdy pohřbil rodinu zaživa

18.10.2019 15:58 Sesuv půdy způsobený silnými dešti zasypal na západě Keni zaživa čtyřčlennou rodinu v jejich domě.…

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama