První vakcína proti malárii schválena. WHO nabádá k velké očkovací akci dětí v Africe

Světová zdravotnická organizace (WHO) podpořila masivní očkování první schválenou vakcínou proti malárii. Vakcinace by podle ní mohla zachránit desetitisíce životů, zejména dětí v Africe.

Na malárii, nemoc známou už od dob antiky, podle statistik WHO zemře na světě jedno dítě každé dvě minuty. Doporučení organizace očkovat představil na středeční tiskové konferenci šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dosud jedinou schválenou vakcínu proti malárii, kterou přenášejí komáři, vyvinula britská společnost GlaxoSmithKline. V pilotním programu od roku 2019 zdravotníci aplikovali 2,3 miliony dávek dětem v Ghaně, Keně a Malawi. Pilotnímu projektu předcházelo deset let klinických testů v sedmi afrických státech, píše Reuters.

Celkem 94 procent všech případů malárie se vyskytne v Africe. Za rok 2019 tato nemoc na černém kontinentě zabila 386.000 lidí, nejčastěji jí podléhají děti mladší pěti let. Mezi symptomy malárie patří horečka, zvracení, bolesti hlavy a svalů a celková únava. Nemoc přenáší paraziti.

Vakcína je účinná v prevenci vážného průběhu onemocnění jen ve zhruba 30 procentech případů, přesto je očkování nejefektivnějším způsobem obrany před touto nemocí. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu schválila v roce 2015 s argumentem, že její přínos převažuje nad možnými riziky. Firma GSK se zavázala k výrobě 15 milionů dávek vakcíny ročně až do roku 2028 a slíbila, že její marže nepřesáhne pět procent výrobních nákladů. Pro realizaci plánu WHO na plošné očkování přesto bude potřeba získat značné finanční prostředky. Většina zemí, kde je riziko nákazy nejvyšší, patří zároveň k velmi chudým státům, které si vakcinaci nemohou dovolit, připomíná Reuters.

Vlastní vakcíny proti malárii vyvíjejí i další společnosti. Přípravek Oxfordské univerzity letos v dubnu ve druhé fázi testů vykázal účinnost 77 procent, což je zatím nejvyšší účinnost z testovaných přípravků. Tato vakcína by mohla být schválená přibližně za dva roky, píše AFP. Německá firma BioNTech v červenci oznámila, že pro vývoj vakcíny proti malárii využije technologii mRNA vakcíny, kterou firma použila i pro výrobu vakcíny proti nemoci covid-19 a metoda tak doznala značného pokroku.

Samotné vedení WHO uvedlo, že stávající vakcíny jsou vakcíny první generace a organizace doufá, že jejich úspěch přiměje další vědce k práci na přípravcích, které by pomohly bojovat s malárií.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika děti Malárie WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko zesílí útoky na ukrajinské sklady se západními zbraněmi, slíbil Šojgu

Rusko otevřeně avizuje, že zesílí útoky na Ukrajinu. Ministr obrany Sergej Šojgu v úterý řekl, že budou cílit na sklady se zbraněmi poskytovanými Západem. Kyjev by měl brzy obdržet další klíčovou vojenskou pomoc ze Spojených států amerických. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy