"Pryč s elitou a armádou!" Alžírsko se stále bouří, do ulic vyšly tisíce studentů

Tisíce studentů dnes opět demonstrovaly v Alžírsku proti vedení země, uvedla agentura Reuters. Protesty v severoafrické zemi pokračují i po pondělním náhlém úmrtí mocného náčelníka generálního štábu alžírské armády Ahmada Gaída Saláh, jehož demisi demonstranti žádali.

Protestující vykřikovali hesla jako Žádný dialog a odmítli nabídku nové hlavy státu Abdal Madžída Tabbúnika k rozhovorům. V protestech v ulicích chtějí pokračovat. Protesty v Alžírsku se od února konají každé úterý a pátek. Demonstranti požadují, aby se armáda stáhla z politiky, aby odstoupily vládnoucí elity a aby skončila korupce.

10h50بداية مسيرة الطلبة 44Début de la 44e marche des étudiants #الجزائر#ثلاثاء_الطلبة#الثلاثاء_44#Alger#Algerie#Mardi_44#Mardi_des_Etudiants pic.twitter.com/xgGlFWF9nI

— Khaled Drareni (@khaleddrareni) December 24, 2019

Nepokoje v dubnu přinutily odstoupit dlouholetého alžírského prezidenta Abdal Azíze Butefliku. Exprezident byl u moci od roku 1999 a oznámil, že se hodlá v prezidentských volbách ucházet o pátý mandát, přestože je od roku 2013 těžce nemocen. Armáda a její spojenci po Buteflikově odstoupení zahájili protikorupční tažení proti exprezidentovým příznivcům a prosazovali nové volby.

Demonstranti ale uvedli, že jakékoli volby budou nelegitimní, dokud vládní elity, včetně zástupců armády, zůstanou u moci.

Tabbúni předminulý týden s 58 procenty hlasů vyhrál volby již v prvním kole. Volební účast byla čtyřicetiprocentní.

Generál Ahmad Gaíd Saláh podlehl v pondělí ráno ve vojenské nemocnici infarktu. Armáda je přitom pilířem alžírského režimu již od roku 1962, kdy země získala nezávislost na Francii. Generál Saláh byl pak tváří armádního velení, které otevřeně spravovalo moc v obdobím mezi dubnovým odstoupením dosavadního šéfa státu a zvolením jeho nástupce, připomněla AFP.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Madžíd Tabbúni Ahmad Gaíd Saláh (alžírský generál)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy