Putin je hvězdou Afriky. Na kontinentu bují dezinformace i protizápadní nálady

Na sociálních sítích v subsaharské Africe přibývá podpory Ruska v příspěvcích členů vlád, osob z opozice i od zastánců panafrikanismu. Televize v mnoha zemích přebírají ruskou verzi zpravodajství o válce na Ukrajině, lidé se netají podporou ruského prezidenta Vladimira Putina, píše agentura AFP.

Vladimir Putin, ruský prezident

"Putin chce pozdvihnout svou zem, nemá na rukou otrokářskou ani kolonizační krev. I když to není můj mesiáš, dávám mu přednost před všemi těmi zatracenými africkými prezidenty podřízenými západní oligarchii," prohlásil na videu zastánce panafrikanismu Kemii Seba. Podobně se vyjádřil i vůdce jihoafrické radikální levice Julius Malema: "Říkáme NATO a Americe, že už je nepodporujeme. Jsme s Ruskem a chceme mu poděkovat. Dejte jim (Západu) lekci, potřebujeme nový světový pořádek, unavuje nás přijímat rozkazy Američanů."

Na sociálních sítích přibývá kritiků "imperialistů" a také těch, kdo schvalují postup Ruska. "Na YouTube bují kanály, jež šíří destabilizující debatu. Oddalují Západ od afrických režimů a slouží zájmům Ruska," řekl Mahama Tawat z univerzity ve švédském Malmö.

V praxi lze vliv Ruska pozorovat v ulicích Bamaka, Ndjameny i Ouagadougou, kde demonstranti s ruskými vlajkami v rukou projevují odpor k francouzské vojenské přítomnosti v Sahelu. A viditelný je také v médiích.

Panafrická televize Afrique Média, která vysílá v Kamerunu, pravidelně zařazuje debaty, v nichž zaznívá jasná podpora Kremlu a často je vidět Sebu. "Ukrajinsko-ruská válka: jak Putinova vláda zasela paniku na Západě", "Plán na zavraždění Vladimira Putina: jak daleko může Západ zajít?" jsou příklady debatních témat na facebooku stanice.

Tuto proruskou atmosféru podporují i některé africké vlády, jak dokazuje hlasování Valného shromáždění OSN z 2. března o rezoluci odsuzující Rusko za invazi na Ukrajinu. Z 35 zemí, jež se hlasování zdržely, bylo 16 afrických. K nim je nutné přičíst Eritreu, která hlasovala proti rezoluci, a osm dalších afrických států, jež se nezúčastnily.

"Mezi těmi, které se hlasování zdržely, jsou až na Senegal buď země s autoritářskými vládami, nebo ty, jež mají historické a často vojenské vazby z dob sovětského bloku," řekl Tawat.

Některé africké země se otevřeně přiklonily k Moskvě. Například Středoafrická republika ji požádala o pomoc při ofenzívě ozbrojených skupin v roce 2020. Jednotky působící v zemích podle OSN už dva roky nabírají posily v podobě stovek ruských žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Mali, jež vyzvalo francouzské vojáky z odchodu ze svého území, dostává z Ruska zbraně včetně bojových vrtulníků. Jeho armáda hovoří o "dávném a upřímném" partnerství s Ruskem. Do Bamaka míří také množství Rusů označovaných za instruktory, jež Francie a její spojenci považují za členy ke Kremlu blízké Wagnerovy skupiny.

Anglofonní Afrika na tom je podobně. Tanzanie s Ruskem roku 2016 podepsala dohodu o vojenské spolupráci, k níž patří výcvik afrických vojáků v ruských základnách.

Syn ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho významný generál Muhoozi Kainerugaba nedávno vyjádřil jasnou podporu Putinovi tweetem: "Většina (nebělošského) lidstva ruské akce na Ukrajině podporuje. Putin má naprostou pravdu."

Jak uvádí v analýze Francouzský institut pro mezinárodní vztahy, Rusko svá prohlášení modifikuje podle publika, jemuž jsou určeny. "Xenofobní výpady a prohlášení proti migrantům a muslimům míří k evropské veřejnosti, zatímco k muslimům a do subsaharské Afriky míří výzvy k dekolonizaci a skoncování se západním imperialismem," uvádí zpráva institutu.

V Africe vznikla úrodná půda pro šíření dezinformací. Se začátkem ukrajinské války se shoduje boom panafrických sociálních sítí, na nichž je obhajována ruská invaze na Ukrajinu a předvádí se vojenská síla Ruska.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Jihoafrická republika za uplynulý den zaznamenala 9757 nových případů…

06.05.2022 16:07 Jihoafrická republika za uplynulý den zaznamenala 9757 nových případů koronavirové nákazy. Denní…

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

05.05.2022 10:39 Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto…

V JAR mají novou vlnu koronaviru, stojí za ní dvě subvarianty omikronu

04.05.2022 18:45 Za pátou vlnou koronavirových nákaz v Jihoafrické republice stojí dvě nové subvarianty omikronu BA…

Pátá vlna covidu v Jihoafrické republice začíná dříve, než se očekávalo

29.04.2022 13:30 Pátá vlna koronavirových nákaz v Jihoafrické republice možná začíná dříve, než se očekávalo. V…

V Africe znovu přibývá případů covidu-19

28.04.2022 16:14 Afrika zaznamenává růst nákaz koronavirem, zejména kvůli situaci v Jihoafrické republice, kde se…

V Zimbabwe při nehodě autobusu přišlo o život 35 lidí

15.04.2022 11:55 V Zimbabwe při nehodě autobusu s věřícími přišlo o život 35 lidí a 71 osob se zranilo. Oznámila to…

Související:

Právě se děje

reklama