Rekordní záplavy s Súdánu si vyžádaly desítky životů

Rekordní záplavy v Súdánu si vyžádaly desítky životů, zničily tisíce domů a odřízly několik čtvrtí v hlavním městě Chartúmu. Velká voda přišla navzdory naplňování obří přehradní nádrže na řece Modrý Nil v sousední Etiopii, která by v budoucnu měla pomoci hladinu vody v nejdelší světové řece regulovat.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vzestup Nilu bývá v létě běžným jevem, letošní vzestup jeho hladiny je nicméně bezprecedentní. Voda zaplavila velká území se zemědělskou půdou a poprvé ve známé historii také hlavní ulice v Chartúmu.

"Vody Nilu zaplavily náš dům včera (ve středu) o půlnoci," řekl agentuře Reuters Ahmed Bastaví, obyvatel města Umdurmán na břehu řeky. Celou noc se podle svých slov snažil dům zachránit, nakonec se ale musel dívat, jak se bortí kvůli vodou nasáklým zdem z nepálených cihel.

"Nikdy jsme nezažili takové záplavy. Úřady nám poskytly zeminu a pytle, nepodařilo se nám ale vodu zastavit a domy byly zničeny," dodal Bastaví.

Průměrná výška hladiny Modrého Nilu, který se v Chartúmu stýká s Bílým Nilem a společně vytvářejí řeku Nil, dosáhla podle dnešního vyjádření ministra pro závlahy Jásira Abbáse 17,43 metru. Je to nejvíc od roku 1912, kdy se s měřením v této zemi začalo. Voda v Modrém Nilu má navíc podle ministerstva v nadcházejících dnech dále stoupat.

Ministerstvo vnitra v úterý sdělilo, že povodeň dosud zabila 86 lidí, zničila 18.000 domů a dalších 32.000 poškodila.

Rezervoár etiopské obří přehrady, ležící nedaleko hranic se Súdánem, se podle očekávání vlády v Addis Abebě naplní do tří let. Stavba rozsáhlého vodního díla vyvolala napětí ve vztazích Etiopie se Súdánem a Egyptem. Obě země na dolním toku řeky se obávají, že nádrž bude mít za následek pokles průtoku v Nilu a omezí tak jejich přístup k pitné vodě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zadluženost a veřejné finance mnoha zemí budí obavy. Analytik nabádá k akci

08.04.2021 00:01 NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále chová naději ohledně výhledu rozvíjejících se tržních…

Z věznice v Nigérii uteklo po útoku přes 1800 vězňů

05.04.2021 19:49 Více než 1800 vězňů dnes uprchlo z věznice na jihovýchodě Nigérie, kterou přepadli neznámí útočníci…

Suezským průplavem proplula plavidla čekající na uvolnění Ever Given

03.04.2021 15:03 Aktualizováno Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto…

V Mali zabili čtyři vojáky OSN, působí tam i česká armáda

03.04.2021 08:01 Radikální islamisté při útoku na tábor mírových sil na severu Mali zabili čtyři vojáky mise OSN z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama