Rekordní záplavy s Súdánu si vyžádaly desítky životů

Rekordní záplavy v Súdánu si vyžádaly desítky životů, zničily tisíce domů a odřízly několik čtvrtí v hlavním městě Chartúmu. Velká voda přišla navzdory naplňování obří přehradní nádrže na řece Modrý Nil v sousední Etiopii, která by v budoucnu měla pomoci hladinu vody v nejdelší světové řece regulovat.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vzestup Nilu bývá v létě běžným jevem, letošní vzestup jeho hladiny je nicméně bezprecedentní. Voda zaplavila velká území se zemědělskou půdou a poprvé ve známé historii také hlavní ulice v Chartúmu.

"Vody Nilu zaplavily náš dům včera (ve středu) o půlnoci," řekl agentuře Reuters Ahmed Bastaví, obyvatel města Umdurmán na břehu řeky. Celou noc se podle svých slov snažil dům zachránit, nakonec se ale musel dívat, jak se bortí kvůli vodou nasáklým zdem z nepálených cihel.

"Nikdy jsme nezažili takové záplavy. Úřady nám poskytly zeminu a pytle, nepodařilo se nám ale vodu zastavit a domy byly zničeny," dodal Bastaví.

Průměrná výška hladiny Modrého Nilu, který se v Chartúmu stýká s Bílým Nilem a společně vytvářejí řeku Nil, dosáhla podle dnešního vyjádření ministra pro závlahy Jásira Abbáse 17,43 metru. Je to nejvíc od roku 1912, kdy se s měřením v této zemi začalo. Voda v Modrém Nilu má navíc podle ministerstva v nadcházejících dnech dále stoupat.

Ministerstvo vnitra v úterý sdělilo, že povodeň dosud zabila 86 lidí, zničila 18.000 domů a dalších 32.000 poškodila.

Rezervoár etiopské obří přehrady, ležící nedaleko hranic se Súdánem, se podle očekávání vlády v Addis Abebě naplní do tří let. Stavba rozsáhlého vodního díla vyvolala napětí ve vztazích Etiopie se Súdánem a Egyptem. Obě země na dolním toku řeky se obávají, že nádrž bude mít za následek pokles průtoku v Nilu a omezí tak jejich přístup k pitné vodě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

16.09.2020 14:43 Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové…

Ze Sahary bylo zachráněno 80 migrantů, podvedli je převaděči

08.09.2020 17:56 Asi 80 afrických migrantů se podařilo zachránit ze Sahary poté, co je převaděči v poušti okradli a…

Tunisko vyšetřuje teroristický útok. Vyslechnuto 43 lidí, sedm z nich bylo…

07.09.2020 14:12 Tuniská policie zatkla v souvislosti s vyšetřováním nedělního teroristického útoku na policisty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama