Rusko posiluje vojenskou přítomnost ve Středoafrické republice

Rusko posiluje svou vojenskou spolupráci se Středoafrickou republikou. Informuje o tom dnes francouzská veřejnoprávní stanice Radio France International (RFI). Rusko africké zemi ve čtvrtek darovalo několik obrněných vozů. Zároveň slíbilo, že do konce roku vyšle do země stálou vojenskou misi a na své vojenské akademie přijme stovku důstojníků středoafrické armády.

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Vojenská spolupráce mezi Středoafrickou republikou a Ruskem posiluje," potvrdil mluvčí prezidenta africké země Albert Yaloké Mokpemé. Rusko dodalo Středoafrické republice deset obrněných vozů a další zásilka s vojenským materiálem má dorazit v prosinci. Ruská vojenská pomoc má za cíl zlepšit bojové schopnosti místní armády.

Středoafrická republika patří k nejchudším zemím světa, disponuje ale významnými zásobami diamantů, zlata či uranu, o které má podle analytiků Moskva zájem.

Dohodu o vojenské spolupráci podepsala Středoafrická republika s Ruskem před třemi lety. V roce 2018 Rusko poslalo do africké země první dodávku zbraní a vojenské instruktory. V africké zemi působí také ruští žoldnéři z takzvané Vágnerovy skupiny. Na žoldnéře padlo podezření, že jsou zapleteni do násilného úmrtí tří ruských investigativních novinářů, ke kterému došlo v této africké zemi na konci července roku 2018. Moskva však uváděla, že novináři se stali oběťmi loupežného přepadení.

Ve Středoafrické republice panuje v posledních letech křehká bezpečnostní situace a protivládní povstalci kontrolují rozsáhlé části země. Násilí vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly. Od roku 2014 působí v zemi mírová mise OSN MINUSCA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egyptský prezident se v televizním projevu ohradil proti karikaturám…

28.10.2020 16:10 Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes v reakci na zveřejňování karikatur proroka Mohameda ve…

Prezident JAR je v karanténě po večeři s nakaženým

28.10.2020 13:12 Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa nastoupil karanténu poté, co se nákaza koronavirem…

Klimatické změny jsou rostoucí hrozba pro Afriku, varuje OSN

26.10.2020 17:18 I když průměrné teploty se na africkém kontinentu zvyšují podobným tempem jako v jiných částech…

Miliony ojetin končí v rozvojových zemích. Následky pociťuje celá planeta,…

26.10.2020 15:44 Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama