Snahy mnohých vlád potírat kritické hlasy 2021 zesílily, varuje Amnesty International

Snahy mnohých vlád potírat nezávislé a kritické hlasy v roce 2021 zesílily. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle ní řada států čím dál více používá moderní technologie, aby kontrolovaly a umlčely opozici.

AI také ostře kritizuje některé státy a velké firmy za přístup k pandemii covidu-19. Organizace v dnes vydané zprávě o stavu lidských práv tvrdí, že loňský rok byl obdobím rostoucích nerovností a zvyšující se nestability.

Podle Amnesty International v loňském roce přinejmenším 67 zemí schválilo zákony, které omezily svobodu projevu, tisku či shromáždění. "Mnohé státy posílily své snahy umlčet kritické hlasy," uvedla generální tajemnice organizace Agnès Callamardová. Vlády podle AI mají čím dál více prostředků, jak kontrolovat či potírat své kritiky a aktivisty na ochranu lidských práv, například skrze nové technologie či takzvané sledovací programy.

V tomto ohledu AI zmiňuje případy Ruska, kde policie využila programy, jež dokážou rozeznat obličeje, pro potírání demonstrací, nebo Číny, která posílila cenzuru internetu. AI kriticky hodnotí také některé legislativní zásahy v západních zemích, například v Británii, které podle organizace vedly k omezení svobody shromažďování.

V roce 2021 pokračovaly již trvající konflikty a další nové se rozhořely v řadě zemí, například v Afghánistánu, Jemenu, Etiopii či mezi Izraelem a Palestinou, uvedla AI. "Velmi vzácné byly příležitosti, kdy mezinárodní společenství bylo schopné poskytnout nezbytné odpovědi (na konflikty)," dodala Callamardová.

AI ve zprávě také silně kritizuje přístup některých států a velkých firem k pandemii covid-19, která nejsilněji dopadla na chudé země a znevýhodněné skupiny. Organizace vytýká bohatým zemím, že hromadily vakcíny proti covidu-19, zatímco v dalších částech světa jich bylo nedostatek. Farmaceutické firmy kritizuje, že upřednostnily své zisky před řešením zdravotnické krize. AI kritizuje také provozovatele sociálních sítí, že umožnily šíření dezinformací. "Rozsah zisků, které vydělaly na dezinformacích, a dopad na život milionů lidí představují pro tyto firmy vážnou odpovědnost," uvedla šéfka AI.

Podle organizace vlády a podnikatelský sektor nedodržely své sliby, že se po pandemii budou snažit vytvořit udržitelnější svět s menšími nerovnostmi. "Rok 2021 měl být rokem uzdravení a obnovy, místo toho se stal líhní rostoucích nerovností a zvyšující se nestability," uvedla Callamardová.

Amnesty International vznikla v roce 1961 a působí v desítkách států. Tvrdí, že má 10 milionů členů a podporovatelů. Patří k nejvýznamnějším organizacím na ochranu lidských práv na světě.

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Amnesty: Trestání obyvatel Gazy je válečný zločin. OSN shání pro Gazu 300 milionů, WHO lékařskou pomoc

Stále více světových organizací bije na poplach kvůli podmínkám, v nichž se ocitají obyvatelé Pásma Gazy sužovaní již šestý den izraelským bombardováním. Lidskoprávní organizace Amnesty International v pátek vyzvala Izrael, aby okamžitě zrušil blokádu Gazy, a prohlásila, že kolektivní trest civilistů za teroristická zvěrstva Hamásu se rovná válečnému zločinu.
Ilustrační fotografie.

Část Čechů si stále myslí, že za znásilnění někdy může i oběť

Nejméně dvě pětiny lidí soudí, že za znásilnění mohou nést spoluzodpovědnost oběti tohoto trestného činu, například kvůli koketnímu chování, opilosti nebo vyzývavému oblečení. Podíl obyvatel s takovým názorem klesá, ještě před sedmi lety jich byly více než tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu, který dnes ve Sněmovně představila Irena Hůlová z organizace Amnesty International (AI). Podle ní je ale i nynější podíl stále vysoký.

Více souvisejících

amnesty international Čína Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy