Soud osvobodil dvě Egypťanky uvězněné kvůli "nemravným" videím

Egyptský odvolací soud dnes zprostil viny dvě studentky, které byly v minulém roce uvězněny kvůli svým údajně nemravným příspěvkům na sociálních sítích, informuje dnes zpravodajský portál BBC. Mladé ženy byly původně odsouzeny k dvěma letům odnětí svobody společně s třemi muži, kteří jim údajně pomáhali se správou účtů na sociální síti, kromě toho byla také každé z nich uložena pokuta ve výši 19.000 dolarů (asi 408.700 korun).

Věznice
doporučujeme

Hanín Husámovou poslal soud za mříže za to, že mluvila o penězích, které lze vydělat, když má autor příspěvků na sociální síti určitý počet sledujících, a také svým fanynkám říkala, že si díky internetové aplikaci mohou udělat přátele mezi muži. Tyto výroky úřady vyhodnotily jako vybízení mladých dívek k tomu, aby na internetu nabízely sexuální služby. Mauada Adhamová si měla odsedět dva roky kvůli tomu, že na videích za zvuku známých písní pohybovala rty, jako kdyby zpívala, a přitom tancovala. Obžaloba její příspěvky shledala jako nemravné.

Právník Husámové podle agentury Reuters uvedl, že jeho klientka při vyslechnutí osvobozujícího rozsudku omdlela. "Hanín čelila velkému psychologickému tlaku, protože posledních devět měsíců strávila ve vězení," vysvětlil právní zástupce a upřesnil, že jeho klientka bude z vězení propuštěna, přestože stále čelí obvinění z obchodování s lidmi.

Adhamové stále zůstala povinnost zaplatit uloženou pokutu. Dva muži, kteří pomáhali se spravováním účtů dívek, byli dnes také zproštěni viny, třetí byl shledán vinným a dostal pokutu.

Podle egyptského zákona z roku 2018 o trestných činech v kyberprostoru hrozí komukoli, kdo provozuje účet na internetu s cílem spáchat trestný čin, odnětí svobody v délce nejméně dva roky a pokuta až do výše 19,206 dolarů (asi 412.800 korun). Parlament vyzval v minulém roce vládu, aby síť TikTok, která podle něj propaguje nahotu a nemravnost, zablokovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama