Soupeři bojující v Libyi chtějí jednat o příměří, budou rozhovory ve formátu 5+5

Účastníci bojů v Libyi se dohodli na obnově rozhovorů o příměří. Oznámila to mise OSN v Libyi (UNSMIL). Přitom ještě v pondělí byly hlášeny boje na západě země. V Libyi proti sobě stojí síly maršála Chalífy Haftara, který podporuje vládu působící na východě země, a armáda vlády sídlící v Tripolisu, za níž stojí OSN.

Chalífa Haftar
doporučujeme

Mírové rozhovory v minulosti klid do země nepřinesly. Letos bylo příměří dohodnuto dvakrát, ale útoky pokračovaly. Podle prohlášení UNSMIL se nyní obě strany dohodly, že obnoví rozhovory ve formátu 5+5, tedy za přítomnosti pěti zástupců z obou táborů.

Haftarova Libyjská národní armáda (LNA) se pokouší dobýt Tripolis od loňského dubna. Vláda národní jednoty (GNA), již podporuje OSN a Turecko, Haftarovu armádu vytlačila z několika míst na severozápadě země. Haftarově LNA pomáhají Spojené arabské emiráty, Rusko a Egypt.

Dosavadní zmocněnec OSN pro Libyi Ghasán Saláma v březnu odstoupil a Rada bezpečnosti OSN se zatím nedohodla na jeho nástupci, což mírové úsilí komplikuje, napsala agentura Reuters. Dalším problémem je zahraniční intervence a přísun moderních zbraní. USA nedávno obvinily Rusko, že na leteckou základnu LNA poslalo 14 bojových stíhaček.

Francie poukázala na rostoucí vliv Ankary a Moskvy v Libyi. Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian řekl, že nelze dopustit vývoj takového konfliktu 200 kilometrů od evropských břehů. Podle jeho slov na obou stranách působí také bojovníci vyslaní ze Sýrie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afrika hlásí už přes půl milionu nakažených koronavirem

08.07.2020 12:28 Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem.…

V Africe je už přes půl milionu nakažených koronavirem

08.07.2020 11:52 Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem.…

Nemoc covid-19 se rychle šíří v JAR, počet nakažených přesáhl 200 tisíc

07.07.2020 13:57 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Jihoafrické republice překonal 200.000. Informovala…

Covid-19 se šíří na Madagaskaru. Jeden region včetně metropole uzavřen

07.07.2020 09:43 Madagaskar v jednom ze svých regionů, kde se nachází i hlavní město Antananarivo, zavedl uzávěru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy