Španělsko odstraňuje ostnaté dráty kolem enkláv v Africe, Maroko je naopak instaluje

Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a Melilla v Africe, informovala španělské média. Ostnaté dráty kritizovaly mnohé organizace, podle nichž jsou takové bariéry stejně neúčinné a migranti utíkající z Maroka do Evropy touto cestou se o ně často zraní. Maroko přitom na své části hranice u těchto enkláv letos instalovalo další ploty s ostnatým drátem.

Španělské nahrazování plotů jinými bezpečnostními prvky i lepší ochranu hranic Marokem spolufinancuje Evropská unie, uvedla média.

Španělská socialistická vláda slíbila odstranit ostnaté dráty na hranicích Ceuty a Melilly loni v červnu, krátce po nástupu do úřadu. Její záměr tehdy kritizovali někteří členové hraniční stráže. V předchozím roce se totiž vícekrát stalo, že několik stovek mladých Afričanů hromadně překonalo plot a útočilo přitom na policisty nehašeným vápnem, kyselinou či ostrými předměty.

Ploty s ostnatými dráty španělská vláda nahradí například senzory pohybu či termokamerami. Celý plán posílení bezpečnosti na hranicích v Ceutě a Melille, schválený letos v lednu, má přijít na 32 milionů eur (asi 820 milionů Kč).

Ploty s ostnatým drátem v Ceutě a Melille instalovala v roce 2005 tehdejší socialistická vláda. Kvůli kritice nevládních organizací a v souvislosti s nižší ilegální migrací ostnaté dráty stejná vláda už v roce 2007 odstranila. Po nástupu pravicové vlády lidovců a s opětovným nárůstem ilegální migrace tam byly v roce 2013 ostnaté dráty vráceny, uvedl v úterý server El Público.

Deník El País dnes napsal, že španělské ministerstvo vnitra už v roce 2017 došlo k závěru, že ostnaté dráty nejsou pro běžence dostatečně odstrašují. Deník rovněž připomněl, že letos se počty migrantů směřujících z Afriky do Evropy přes Španělsko snížily. Podle dřívějších zpráv španělských médií k tomu ale pomohla i spolupráce španělské a marocké vlády při ochraně hranic před nelegálními přechody.

Španělsko se loni pro migranty z Afriky stalo hlavní branou do Evropy, letos ho předběhlo Řecko. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo loni do Španělska přes moře z Afriky na 58.570 lidí a dalších 6810 překonalo hranici v Ceutě a Melille. Letos od začátku roku připlulo do Španělska z Afriky podle UNHCR na 24.420 migrantů a 5420 se jich dostalo do Ceuty a Mellily.

Související

Více souvisejících

Španělsko Ceuta (enkláva) Melilla (enkláva) Maroko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy