Súdán "demontuje" bývalý režim: Ženy nebudou bičovány kvůli kalhotám, konec Bašírovy strany

Súdánská přechodná vláda ve čtvrtek nařídila rozpuštění strany bývalého prezidenta Umara Bašíra Národní kongres a "demontáž" režimu, který během 30 let u moci vybudoval. Národní kongres dnes krok odsoudil a přechodnou vládu označil za nelegální. Informovala o tom dnes agentura AFP. Zrušen byl také zákon, který pod hrozbou přísných trestů v případě porušení stanovoval, jak se ženy smějí chovat a odívat.

Umar Bašír
doporučujeme

"Strana Národní kongres je rozpuštěná," stojí v přijatém zákoně, jehož cílem je "demontáž režimu z 30. června 1989". Datum odkazuje na Bašírův vojenský převrat. Veškerý majetek strany bývalého prezidenta podle nového zákona propadá státu.

Zákon přijala vláda premiéra Abdally Hamdúka společně se svrchovanou radou složenou ze zástupců armády a někdejší opozice. Hamdúk na twitteru napsal, že zákon není pomstou a jeho cílem je zachovat "důstojnost súdánského lidu".

Súdánská asociace profesionálů (SPA), které organizovala protesty vedoucí k Bašírově pádu, přijetí zákona přivítala. Podle ní je opatření "velkým krokem kupředu směrem k cílům revoluce a na cestě k vybudování demokratického civilního státu".

Ke kroku se naopak kriticky vyjádřila nyní zakázaná Bašírova strana, podle níž přechodná vláda majetek strany zkonfiskovala, aby dokázala čelit ekonomické krizi. "Představa, že budou počítat s majetkem strany, pokud vůbec nějaký je, není nic jiného než morální skandál, intelektuální selhání a neúspěch této ilegální vlády", napsal Národní kongres na facebooku.

Kromě zrušení strany bývalého prezidenta súdánská svrchovaná rada ve čtvrtek rovněž zrušila zákon, který určoval ženám, jak se mají oblékat a chovat, a stanovoval přísné tresty pro ty, které se jím neřídily. Za "nemravné" odívání, například nošení kalhot, ženy za Bašírovy vlády čekalo bičování.

Bašíra, který Súdánu vládl tvrdou rukou tři desítky let, svrhla armáda letos v dubnu. Předcházelo tomu několik měsíců masových protivládních protestů. Bašír nyní čeká ve vazbě na verdikt soudu, u kterého čelí obžalobě z korupce. Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, kde čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr, jej armáda vydat odmítá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo nabídlo Namibii odškodnění za koloniální masakry, ta částku…

12.08.2020 12:05 Namibie odmítla jako nedostatečnou nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých…

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama