Súdán "demontuje" bývalý režim: Ženy nebudou bičovány kvůli kalhotám, konec Bašírovy strany

Súdánská přechodná vláda ve čtvrtek nařídila rozpuštění strany bývalého prezidenta Umara Bašíra Národní kongres a "demontáž" režimu, který během 30 let u moci vybudoval. Národní kongres dnes krok odsoudil a přechodnou vládu označil za nelegální. Informovala o tom dnes agentura AFP. Zrušen byl také zákon, který pod hrozbou přísných trestů v případě porušení stanovoval, jak se ženy smějí chovat a odívat.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Umar Bašír
doporučujeme

"Strana Národní kongres je rozpuštěná," stojí v přijatém zákoně, jehož cílem je "demontáž režimu z 30. června 1989". Datum odkazuje na Bašírův vojenský převrat. Veškerý majetek strany bývalého prezidenta podle nového zákona propadá státu.

Zákon přijala vláda premiéra Abdally Hamdúka společně se svrchovanou radou složenou ze zástupců armády a někdejší opozice. Hamdúk na twitteru napsal, že zákon není pomstou a jeho cílem je zachovat "důstojnost súdánského lidu".

Súdánská asociace profesionálů (SPA), které organizovala protesty vedoucí k Bašírově pádu, přijetí zákona přivítala. Podle ní je opatření "velkým krokem kupředu směrem k cílům revoluce a na cestě k vybudování demokratického civilního státu".

Ke kroku se naopak kriticky vyjádřila nyní zakázaná Bašírova strana, podle níž přechodná vláda majetek strany zkonfiskovala, aby dokázala čelit ekonomické krizi. "Představa, že budou počítat s majetkem strany, pokud vůbec nějaký je, není nic jiného než morální skandál, intelektuální selhání a neúspěch této ilegální vlády", napsal Národní kongres na facebooku.

Kromě zrušení strany bývalého prezidenta súdánská svrchovaná rada ve čtvrtek rovněž zrušila zákon, který určoval ženám, jak se mají oblékat a chovat, a stanovoval přísné tresty pro ty, které se jím neřídily. Za "nemravné" odívání, například nošení kalhot, ženy za Bašírovy vlády čekalo bičování.

Bašíra, který Súdánu vládl tvrdou rukou tři desítky let, svrhla armáda letos v dubnu. Předcházelo tomu několik měsíců masových protivládních protestů. Bašír nyní čeká ve vazbě na verdikt soudu, u kterého čelí obžalobě z korupce. Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, kde čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr, jej armáda vydat odmítá.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nairobi se zřítil šestipodlažní dům, lidé jsou uvězněni pod sutinami

06.12.2019 12:30 V keňském hlavním městě Nairobi se dnes zřítil šestipodlažní dům, v jehož troskách jsou zřejmě…

Zkáza lodi s uprchlíky: U Mauretánie se utopilo téměř 60 lidí

05.12.2019 07:48 Nejméně 58 migrantů zahynulo ve středu v Atlantickém oceánu u západoafrické Mauritánie, když se…

Přiřítí se další uprchlíci? Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v…

04.12.2019 22:01 Aktualizováno Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a…

Policie v Maroku a Španělsku rozprášila buňku džihádistů, přijímali…

04.12.2019 16:49 Marocká protiteroristická policie rozbila džihádistickou skupinu napojenou na teroristickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama