Súdán očekává příchod až 200 000 migrantů, utíkají před boji v Etiopii

Súdán očekává, že by na jeho území mohlo v příštích dnech přijít až 200.000 uprchlíků ze severní Etiopie, kde etiopská federální armáda bojuje s místními milicemi. Hranici podle úřadů již překročilo přinejmenším 10.000 lidí, píše dnes agentura AP. Boje v etiopském státě Tigraj mezi federální armádou a místními ozbrojenými oddíly pokračují i dnes.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Přichází čím dál více lidí, a to včetně zraněných při vojenských operacích," uvedl vedoucí přistěhovaleckého úřadu v súdánském státě Kasala, jež sousedí s Etiopií, as-Sir Chálid. Podle něj je mezi uprchlíky i mnoho žen a dětí. "Přicházejí velmi unaveni a vyčerpaní. Mají hlad a žízeň, jelikož šli pěšky dlouhé vzdálenosti v nehostinném terénu," dodal Chálid.

"Chceme mít co nejdříve humanitární přístup (do Tigraje)," uvedl vedoucí etiopské pobočky Organizace pro koordinaci humanitární pomoci OSN (UN OCHA) Sajiid Muhammad Sadžíd. Podle něj dva miliony lidí ve státě Tigraj zažívají "velice, velice těžké časy" a potřebují jídlo a palivo.

Na území státu Tigraj působí dvě agentury OSN, přes 20 nevládních organizací a zhruba 900 humanitárních pracovníků. Kvůli bojovým operacím je spojení s nimi obtížné. Přerušená doprava a komunikace navíc výrazně ztěžují distribuci humanitární pomoci přímo na severu Etiopie, kde žije zhruba devět milionů lidí.

Podle agentury AP zatím nejsou náznaky, že by boje přestaly. Etiopská armáda oznámila, že od minulé středy zabila 550 členů místních ozbrojených milicí, jež podporují místní vládu v Tigraji. Podle agentury Reuters stovky vojáků zahynuly i v řadách etiopské federální armády. Ověření informací z oblastí bojů je obtížné, etiopské úřady navíc zadržely několik místních novinářů.

Velitel etiopského letectva Jilma Merdasa uvedl, že etiopské letouny mají ve vzduchu převahu a zničily sklady se zbraněmi a další cíle.

Armádní operace začala ve středu, kdy etiopský premiér Ahmed Abiy obvinil síly TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. Napětí mezi centrální vládou a státem Tigraj panuje již delší dobu a výrazně vzrostlo v září, když tigrajská vláda uskutečnila místní volby navzdory nesouhlasnému stanovisku centrální vlády.

Mezinárodní organizace, včetně Africké unie a OSN, naléhají na etiopskou vládu, aby snížila napětí v oblasti. Organizace se obávají, že se vojenské tažení promění ve vleklý konflikt, který destabilizuje druhou nejlidnatější africkou zemi.

Spor má také etnické pozadí. Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co strana TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Africe hrozí milionům lidí hlad kvůli násilí a drahotě

04.12.2020 21:55 V západní Africe a Sahelu hrozí milionům lidí hlad kvůli růstu násilí ze strany džihádistů a…

Boje v Etiopii mohou pokračovat, povstalci jsou ochotni válčit dál

04.12.2020 20:40 Etiopská armáda dnes ohlásila, že zabila nebo zajala většinu funkcionářů Tigrajské lidově…

Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i…

03.12.2020 13:39 Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem.…

Etiopie zpřístupní stát Tigraj pro humanitární pomoc, podepsala dohodu s…

02.12.2020 15:18 Etiopie a OSN dnes podepsaly dohodu, která umožní dodávky humanitární pomoci do severoetiopského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama