Súdán očekává příchod až 200 000 migrantů, utíkají před boji v Etiopii

Súdán očekává, že by na jeho území mohlo v příštích dnech přijít až 200.000 uprchlíků ze severní Etiopie, kde etiopská federální armáda bojuje s místními milicemi. Hranici podle úřadů již překročilo přinejmenším 10.000 lidí, píše dnes agentura AP. Boje v etiopském státě Tigraj mezi federální armádou a místními ozbrojenými oddíly pokračují i dnes.

Ilustrační foto

"Přichází čím dál více lidí, a to včetně zraněných při vojenských operacích," uvedl vedoucí přistěhovaleckého úřadu v súdánském státě Kasala, jež sousedí s Etiopií, as-Sir Chálid. Podle něj je mezi uprchlíky i mnoho žen a dětí. "Přicházejí velmi unaveni a vyčerpaní. Mají hlad a žízeň, jelikož šli pěšky dlouhé vzdálenosti v nehostinném terénu," dodal Chálid.

"Chceme mít co nejdříve humanitární přístup (do Tigraje)," uvedl vedoucí etiopské pobočky Organizace pro koordinaci humanitární pomoci OSN (UN OCHA) Sajiid Muhammad Sadžíd. Podle něj dva miliony lidí ve státě Tigraj zažívají "velice, velice těžké časy" a potřebují jídlo a palivo.

Na území státu Tigraj působí dvě agentury OSN, přes 20 nevládních organizací a zhruba 900 humanitárních pracovníků. Kvůli bojovým operacím je spojení s nimi obtížné. Přerušená doprava a komunikace navíc výrazně ztěžují distribuci humanitární pomoci přímo na severu Etiopie, kde žije zhruba devět milionů lidí.

Podle agentury AP zatím nejsou náznaky, že by boje přestaly. Etiopská armáda oznámila, že od minulé středy zabila 550 členů místních ozbrojených milicí, jež podporují místní vládu v Tigraji. Podle agentury Reuters stovky vojáků zahynuly i v řadách etiopské federální armády. Ověření informací z oblastí bojů je obtížné, etiopské úřady navíc zadržely několik místních novinářů.

Velitel etiopského letectva Jilma Merdasa uvedl, že etiopské letouny mají ve vzduchu převahu a zničily sklady se zbraněmi a další cíle.

Armádní operace začala ve středu, kdy etiopský premiér Ahmed Abiy obvinil síly TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. Napětí mezi centrální vládou a státem Tigraj panuje již delší dobu a výrazně vzrostlo v září, když tigrajská vláda uskutečnila místní volby navzdory nesouhlasnému stanovisku centrální vlády.

Mezinárodní organizace, včetně Africké unie a OSN, naléhají na etiopskou vládu, aby snížila napětí v oblasti. Organizace se obávají, že se vojenské tažení promění ve vleklý konflikt, který destabilizuje druhou nejlidnatější africkou zemi.

Spor má také etnické pozadí. Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co strana TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci proti Fialově…

28.09.2022 18:15 V Praze se dnes konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle…

EU bere poškození plynovodů Nord Stream vážně. Není to náhoda, míní…

28.09.2022 21:59 Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian zcela bez elektřiny. Živel dorazil na…

28.09.2022 21:56 Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak…

USA poskytnou další obří vojenskou pomoc Ukrajině. Co přesně dodají?

28.09.2022 19:50 Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 1,1 miliardy USD …

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

V Ugandě se za poslední týden objevilo 36 případů eboly

27.09.2022 09:43 V Ugandě se za poslední týden objevilo 36 případů eboly, z toho 18 se potvrdilo a zbylých 18 je…

Utonulo nejméně 71 lidí z lodi s uprchlíky, která vyplula z Libanonu

23.09.2022 12:37 Aktualizováno U syrského pobřeží utonulo nejméně 71 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy.…

Malijská armáda a zahraniční síly při operaci zabily 50 civilistů

31.08.2022 20:56 Malijská armáda a "zahraniční jednotky" blíže neurčené národnosti během jedné operace 19. dubna v…

Související:

Právě se děje

reklama