Súdánský premiér slíbil vyjasnění počtu obětí loňského masakru

Súdánský premiér Abdalla Hamdúk dnes u příležitosti prvního výročí loňského krvavého potlačení prodemokratických protestů přislíbil vyšetření počtu zabitých demonstrantů, píše agentura Reuters. Odhady počtu obětí masakru, který se udál 3. června před budovou ministerstva obrany v metropoli Chartúmu, se různí. Súdánské úřady přiznaly 87 mrtvých, aktivisté ale tvrdí, že jich bylo téměř 130.

Přidejte svůj názor

Abdalláh Hamduk
doporučujeme

Protestující pobývali před budovou ministerstva obrany od začátku dubna 2019 a požadovali odstoupení prezidenta a bývalého armádního generála Umara Bašíra, který v zemi vládl 30 let. Po jeho svržení pokračovaly demonstrace za rychlý přechod od vojenské junty k civilní vládě. Vztah civilistů a armády včetně paramilitární složky, která podle svědků a aktivistů sehrála v zásahu klíčovou roli, není po podepsání dohody s opozicí a protestními skupinami o sdílení moci v tříletém přechodném období stabilní.

Hamdúk, který dříve působil v OSN a nyní stojí v čele přechodné vlády, v říjnu ustanovil komisi s cílem násilný zásah vyšetřit. V projevu vysílaném televizí Hamdúk upřesnil, že se nyní čeká na závěry nezávislého vyšetřování komise, po nichž budou následovat spravedlivé a veřejné procesy s těmi, kteří se na masakru podíleli.

Do ulic Chartúmu dnes vyšly podle agentury AFP desítky lidí, aby si připomněly loňský incident a jeho oběti. Podle serveru BBC armáda v Chartúmu uzavřela přístupové cesty k ministerstvu obrany pomocí ostnatého drátu a betonových bloků kvůli obavám, že by se před ním mohli demonstrující shromáždit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty po vraždě zpěváka se šíří. Dav v Londýně strhl sochu bývalého…

02.07.2020 14:37 V parku na jihozápadě Londýna zničili neznámí pachatelé sochu bývalého etiopského císaře Haileho…

Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

02.07.2020 08:39 Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit…

Covid-19 zasáhl střední třídu v Africe. Milionům lidí hrozí extrémní…

30.06.2020 15:33 Od Keni po Nigérii, od Jihoafrické republiky po Rwandu: kvůli pandemii covidu-19 přicházejí o…

Politické zemětřesení v Malawi. Prezidentské volby vyhrál kandidát opozice

28.06.2020 13:19 Vítězem opakovaných prezidentských voleb v Malawi se stal opoziční kandidát Lazarus Chakwera, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy