Súdánský premiér slíbil vyjasnění počtu obětí loňského masakru

Súdánský premiér Abdalla Hamdúk dnes u příležitosti prvního výročí loňského krvavého potlačení prodemokratických protestů přislíbil vyšetření počtu zabitých demonstrantů, píše agentura Reuters. Odhady počtu obětí masakru, který se udál 3. června před budovou ministerstva obrany v metropoli Chartúmu, se různí. Súdánské úřady přiznaly 87 mrtvých, aktivisté ale tvrdí, že jich bylo téměř 130.

Abdalláh Hamduk
doporučujeme

Protestující pobývali před budovou ministerstva obrany od začátku dubna 2019 a požadovali odstoupení prezidenta a bývalého armádního generála Umara Bašíra, který v zemi vládl 30 let. Po jeho svržení pokračovaly demonstrace za rychlý přechod od vojenské junty k civilní vládě. Vztah civilistů a armády včetně paramilitární složky, která podle svědků a aktivistů sehrála v zásahu klíčovou roli, není po podepsání dohody s opozicí a protestními skupinami o sdílení moci v tříletém přechodném období stabilní.

Hamdúk, který dříve působil v OSN a nyní stojí v čele přechodné vlády, v říjnu ustanovil komisi s cílem násilný zásah vyšetřit. V projevu vysílaném televizí Hamdúk upřesnil, že se nyní čeká na závěry nezávislého vyšetřování komise, po nichž budou následovat spravedlivé a veřejné procesy s těmi, kteří se na masakru podíleli.

Do ulic Chartúmu dnes vyšly podle agentury AFP desítky lidí, aby si připomněly loňský incident a jeho oběti. Podle serveru BBC armáda v Chartúmu uzavřela přístupové cesty k ministerstvu obrany pomocí ostnatého drátu a betonových bloků kvůli obavám, že by se před ním mohli demonstrující shromáždit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda v Gambii bojuje s koronavirem: Tři ministři se nakazili, prezident v…

03.08.2020 10:06 Vláda v západoafrické Gambii bojuje s koronavirem, pozitivní test měli již tři ministři.…

V Kamerunu při granátovém útoku zemřelo nejméně 15 lidí

02.08.2020 15:34 Neznámí ozbrojenci dnes při granátovém útoku na severu Kamerunu zabili nejméně 15 lidí a zranili…

Smrt stovek slonů v Botswaně mohly způsobit přírodní toxiny, naznačují…

31.07.2020 09:29 Pravděpodobnou příčinou záhadného úhynu několika stovek slonů v Botswaně by mohly být podle…

Keňa zvažuje změnu názvů spojených s kolonialismem, jde i o Viktoriino…

31.07.2020 09:11 Přejmenovat místa v africké Keni, jejichž názvy se vztahují k době koloniální vlády britského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama