Tanzanie tutlá nákazu virem ebola? WHO má obavy, žena zemřela na neznámou nemoc

Tanzanie neposkytuje dostatečně detailní informace o možných případech eboly na svém území. Dnes na to upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO). Úřady ve střední a východní Africe jsou ve stavu pohotovosti kvůli možnému šíření eboly z Konga, kde toto nebezpečné onemocnění zabilo od loňského srpna přes 2000 lidí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Omezené množství dostupných informací od tanzanských úřadů představuje výzvu," uvedla diplomaticky WHO, která data od Tanzanie žádala několikrát.

Obavy z možného rozšíření eboly do této východoafrické země se podle agentury Reuters objevily tento měsíc. Jedna žena zde totiž zemřela na neznámou nemoc, jejíž příznaky byly podobné příznakům eboly. Tanzanie, která mimo jiné sousedí právě s Kongem, ve středu oficiálně vyrozuměla WHO, že na svém území žádný výskyt nemoci nezaznamenala. Odmítla však sdílet podrobnější informace o podezřelých případech.

Minulý týden Tanzanii kritizoval rovněž americký ministr zdravotnictví Alex Azar. Země podle něj neposkytla zahraničním úřadům vzorky a neumožnila nezávislé testování případu zemřelé ženy.

Epidemie eboly v Kongu je druhou nejhorší v historii, nemocí se nakazilo již přes 3000 osob. Místní úřady v sobotu oznámily, že do boje s nemocí zapojí druhou vakcínu od firmy Johnson & Johnson. Její použití bylo v minulosti mezi konžskými představiteli zdrojem kontroverzí.

Bývalý ministr zdravotnictví byl proti jejímu nasazení, protože ji nepovažoval za bezpečnou a účinnou. Vakcína se však již užívá v sousední Ugandě a západoafrické Guineji, konžské úřady se ji proto rozhodly nasadit i v okolí epicentra nákazy.

Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Virus poškozuje cévy obětí a způsobuje tak vnitřní i vnější krvácení. Nejhorší epidemie se rozšířila od začátku prosince 2013 v západní Africe. Nemoci tam za více než dva roky podlehlo přes 11.300 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Povodně devastují Keňu, sesuv půdy pohřbil rodinu zaživa

18.10.2019 15:58 Sesuv půdy způsobený silnými dešti zasypal na západě Keni zaživa čtyřčlennou rodinu v jejich domě.…

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama