Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie nasadila slzný plyn

Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech včetně metropole konaly v noci na sobotu a v noci na dnešek. Zejména mladí lidé tam vyšli do ulic, aby u příležitosti desátého výročí pádu autoritářského režimu prezidenta Zína Abidína bin Alího vyjádřili nespokojenost s tím, kam se země ubírá, napsala agentura AP. V Tunisku kvůli koronaviru do pondělí platí uzávěra se zákazem vycházení.

Protesty v Tunisku rozehnala policie slzným plynem
doporučujeme

Největší demonstrace se konaly v přístavním městě Súsa a v metropoli Tunisu. Policie zasáhla proti stovkám protestujících, kteří podle státní agentury TAP ničili výlohy, rabovali obchody a útočili na bezpečnostní složky. Dnes je podle ministerstva vnitra situace zatím klidná.

Ačkoli se Tunisko už od chvíle, kdy 14. ledna 2011 po několikatýdenních protivládních protestech odstoupil prezident bin Alí, snaží budovat demokracii, jsou obyvatelé nespokojení zejména se stavem ekonomiky, napsala agentura Reuters. V zemi roste nezaměstnanost a chudoba, potýká se s korupcí a stát je na pokraji bankrotu. I to je důvodem, proč čím dál více Tunisanů ze země utíká za lepším životem zejména do Evropy.

Tunisko se nyní stejně jako celý svět těžce potýká i s pandemií covidu-19. Kvůli rychlému růstu počtu nakažených platí od pátku čtyřdenní plošná uzávěra. Její součástí je i zákaz vycházení od 16:00 do 6:00.

V severoafrické zemi s asi 11,7 miliony obyvatel se nákaza virem SARS-CoV-2 dosud prokázala u téměř 180.000 lidí, na 5600 z nich zemřelo. V pátek úřady ohlásily, že za den přibylo přes 4000 nových případů nákazy, což byla zatím nejvyšší denní bilance.

Témata: Tunisko | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Libyi patrně našli ostatky Čecha uneseného v roce 2015

05.03.2021 11:50 V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při…

Zločiny v Etiopii se stupňují. Bidena čeká první velká zahraniční zkouška

05.03.2021 00:01 NÁZOR – Z Etiopie se stává velký test závazku administrativy nového amerického prezidenta Joe…

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

02.03.2021 09:12 Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy…

Na západě Konga zemřelo 15 lidí na neznámou nemoc

01.03.2021 19:33 Patnáct lidí od 60 do 80 let zemřelo v únoru na západě Konga na neznámou nemoc, napsala agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama