Tunisané volí nový parlament, zájem o hlasování je zatím vlažný

Tunisané dnes volí nový parlament, ale klid ve volebních místnostech svědčí o jejich rozčarování, hlavně ekonomikou, od revoluce z roku 2011. Tato deziluze přivedla do politické arény nové vyzyvatele, snažící se prosadit proti zavedeným stranám, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Tunisko
doporučujeme

"Tunisané hlasují o změnách bez nadšení," napsala agentura AFP. Do 11:30 místního času volební účast po celé zemi dosáhla podle volební komise pouze 6,85 procenta. Minulý měsíc při prezidentských volbách v téže době odvolilo 7,3 procenta voličů. Hlasování o nové hlavě státu se nakonec zúčastnilo 45 procent voličů.

zdroj: YouTube

"Po revoluci jsme byli všichni optimističtí a naše naděje byly vysoké. Ale naděje se nyní velmi snížila v důsledku katastrofálního výkonu vlád a parlamentu," řekla Reuters Basma, pracující v městských službách v Tunisu.

"Nevěřím nikomu a žádné straně, život v naší zemi se stále jen zhoršuje," postěžoval si AFP šedesátník, hlasující podle svých slov "bez žádné naděje, že se něco změní k lepšímu". Tuto beznaděj sdílí hodně voličů, proklínajících nové vládce, že nedokázali oživit ekonomiku a zmírnit sociální krizi. Další volič běduje nad tím, že si prý už nemůže dovolit ani sardinky, které od roku 2011 prý podražily na trojnásobek. "Příliv voličů je skromný, většinou jsou starší 45 let. Chybějí mladí lidé a ženy, uvedl předseda jedné z volebních komisí v hlavním městě.

Nezaměstnanost, dosahující celostátně 15 procent a v některých městech až 30 procent, je vyšší než za předchozího autokratického režimu. Inflace loni dosáhla rekordní míry 7,8 procenta a letos činí stále vysokých 6,8 procenta. Četné stávky ve veřejném sektoru narušují fungování služeb. Nerovnost a chudoba se staly důležitými politickými tématy. Ať z voleb vzejde jakákoliv vláda, bude čelit rostoucímu volání po lepších službách a fungující ekonomice. Budoucnost země ale zatěžuje vysoký dluh.

Podle průzkumů má velkou šanci na vítězství umírněná islamistická Strana obnovy (Hizb an-Nahdá). Podobu vládní koalice lze ale podle expertů jen těžko předpovědět, protože Tunisko, kde se posledních osm let dělily o moc islamistické a sekulární strany, zaznamenává vzestup populistických formací. Podporuje je stále více voličů nespokojených se stavem ekonomiky a neustálými souboji o moc.

Zatímco Straně obnovy podpora postupně klesá, na vzestupu je naopak formace Srdce Tuniska (Kalb Túnis) mediálního magnáta Nabíla Karúího, která zřejmě soupeří s umírněnými islamisty o prvenství.

O podporu voličů dnes usilují i vládní sekulární strany Ať žije Tunisko (Tahja Túnis) stávajícího premiéra Júsufa Šáhida a Hlas Tuniska (Nidá Túnis), od které se Šáhidova formace po rozkolu v koalici oddělila. Popularita těchto stran však klesá.

Experti předpokládají složitá povolební vyjednávání. V novém parlamentu zřejmě nebude mít nikdo výrazně navrch. Podle agentury Reuters tato nejistota vzbuzuje obavy, že rozhádaná politická scéna nebude schopna řešit ekonomické problémy.

Po parlamentních volbách bude následovat druhé kolo voleb prezidentských.

Zatímco prezident přímo řídí zahraniční a obrannou politiku, největší strana v parlamentu nominuje předsedu vlády, která utváří většinu domácí politiky.

"Žádný scénárista by tak složitý scénář pro Tunisko nevymyslel. Těšíme se na poslední díl seriálu Tunisko a jeho mizerní politici," ironicky prohlásila pětapadesátiletá Fatma.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Krejčíř za mřížemi trpí? Česká diplomacie poslala do věznice v JAR kontrolu

15.10.2019 07:32 Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých…

Tuniským prezidentem bude "Robocop" Kaís Saíd, soupeř uznal porážku

14.10.2019 18:51 Tuniská volební komise v pondělí potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní…

Zástupci armád USA a Ruska řešili konflikt v Sýrii

14.10.2019 18:24 Náčelníci generálních štábů Ruska a Spojených států dnes spolu telefonicky hovořili "o otázkách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama