Tunisané volí nový parlament, zájem o hlasování je zatím vlažný

Tunisané dnes volí nový parlament, ale klid ve volebních místnostech svědčí o jejich rozčarování, hlavně ekonomikou, od revoluce z roku 2011. Tato deziluze přivedla do politické arény nové vyzyvatele, snažící se prosadit proti zavedeným stranám, uvedla agentura Reuters.

Tunisko
doporučujeme

"Tunisané hlasují o změnách bez nadšení," napsala agentura AFP. Do 11:30 místního času volební účast po celé zemi dosáhla podle volební komise pouze 6,85 procenta. Minulý měsíc při prezidentských volbách v téže době odvolilo 7,3 procenta voličů. Hlasování o nové hlavě státu se nakonec zúčastnilo 45 procent voličů.

zdroj: YouTube

"Po revoluci jsme byli všichni optimističtí a naše naděje byly vysoké. Ale naděje se nyní velmi snížila v důsledku katastrofálního výkonu vlád a parlamentu," řekla Reuters Basma, pracující v městských službách v Tunisu.

"Nevěřím nikomu a žádné straně, život v naší zemi se stále jen zhoršuje," postěžoval si AFP šedesátník, hlasující podle svých slov "bez žádné naděje, že se něco změní k lepšímu". Tuto beznaděj sdílí hodně voličů, proklínajících nové vládce, že nedokázali oživit ekonomiku a zmírnit sociální krizi. Další volič běduje nad tím, že si prý už nemůže dovolit ani sardinky, které od roku 2011 prý podražily na trojnásobek. "Příliv voličů je skromný, většinou jsou starší 45 let. Chybějí mladí lidé a ženy, uvedl předseda jedné z volebních komisí v hlavním městě.

Nezaměstnanost, dosahující celostátně 15 procent a v některých městech až 30 procent, je vyšší než za předchozího autokratického režimu. Inflace loni dosáhla rekordní míry 7,8 procenta a letos činí stále vysokých 6,8 procenta. Četné stávky ve veřejném sektoru narušují fungování služeb. Nerovnost a chudoba se staly důležitými politickými tématy. Ať z voleb vzejde jakákoliv vláda, bude čelit rostoucímu volání po lepších službách a fungující ekonomice. Budoucnost země ale zatěžuje vysoký dluh.

Podle průzkumů má velkou šanci na vítězství umírněná islamistická Strana obnovy (Hizb an-Nahdá). Podobu vládní koalice lze ale podle expertů jen těžko předpovědět, protože Tunisko, kde se posledních osm let dělily o moc islamistické a sekulární strany, zaznamenává vzestup populistických formací. Podporuje je stále více voličů nespokojených se stavem ekonomiky a neustálými souboji o moc.

Zatímco Straně obnovy podpora postupně klesá, na vzestupu je naopak formace Srdce Tuniska (Kalb Túnis) mediálního magnáta Nabíla Karúího, která zřejmě soupeří s umírněnými islamisty o prvenství.

O podporu voličů dnes usilují i vládní sekulární strany Ať žije Tunisko (Tahja Túnis) stávajícího premiéra Júsufa Šáhida a Hlas Tuniska (Nidá Túnis), od které se Šáhidova formace po rozkolu v koalici oddělila. Popularita těchto stran však klesá.

Experti předpokládají složitá povolební vyjednávání. V novém parlamentu zřejmě nebude mít nikdo výrazně navrch. Podle agentury Reuters tato nejistota vzbuzuje obavy, že rozhádaná politická scéna nebude schopna řešit ekonomické problémy.

Po parlamentních volbách bude následovat druhé kolo voleb prezidentských.

Zatímco prezident přímo řídí zahraniční a obrannou politiku, největší strana v parlamentu nominuje předsedu vlády, která utváří většinu domácí politiky.

"Žádný scénárista by tak složitý scénář pro Tunisko nevymyslel. Těšíme se na poslední díl seriálu Tunisko a jeho mizerní politici," ironicky prohlásila pětapadesátiletá Fatma.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právníci OSN vyzývají Nigérii, aby nepopravila zpěváka kvůli "rouhačské…

28.09.2020 18:26 Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který…

U Libye se převrátil člun s migranty, 16 lidí zemřelo

25.09.2020 20:02 Nejméně 16 migrantů směřujících do Evropy utonulo ve Středozemním moři, když se u libyjského…

Čad pozastavil žádost o zapsání Čadského jezera do UNESCO, dá přednost ropě

24.09.2020 14:08 Čad stáhl svou žádost o zařazení Čadského jezera na seznam světového dědictví UNESCO. Země se totiž…

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama