Tunisko má nového premiéra. Politická a ekonomická krize v zemi ale trvá

Tuniský prezident Kaís Saíd jmenoval novým premiérem Hišáma Mašíšího (46), dosavadního ministra vnitra. Nahradí Iljáse Fachfácha, který rezignoval minulý týden kvůli podezření z konfliktu zájmů, uvedla agentura Reuters.

Tunisko
doporučujeme

Nezávislý Mašíší nyní bude mít měsíc na vytvoření vlády schopné získat důvěru v parlamentu. Pokud se mu do září nepodaří zajistit podporu většiny poslanců, prezident parlament rozpustí a budou nové volby. Zda se novému kabinetu podaří získat důvěru zatím není jisté.

Právník Mašíší je považován za blízkého spojence Saída, byl jeho poradcem. Političtí analytici podle Reuters upozorňují, že Mašíší nemá žádné ekonomické zkušenosti, což může být problém v době, kdy mezinárodní věřitelé požadují po zemi, aby uskutečnila bolestivé hospodářské reformy.

Západní země chválí Tunisko za poměrně úspěšný přechod k demokracii od revoluce v roce 2011, která ukončila desetiletí autokratické vlády.

Mnoho Tunisanů je ale znechucených kvůli hospodářské stagnaci, poklesu životní úrovně a úpadku veřejných služeb, zatímco politické strany se často zaměřují více na to, aby zůstaly u vlády, než aby řešily problémy.

Pandemie nemoci covid-19 situaci ještě zhoršila. Tunisko nyní očekává, že ekonomika letos klesne o 6,5 procenta a deficit rozpočtu bude odpovídat sedmi procentům hrubého domácího produktu.

Vláda Iljáse Fachfácha získala důvěru v parlamentu teprve letos v únoru. I tehdy vytvoření kabinetu provázely neshody a hrozilo, že se budou muset konat předčasné volby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda v Gambii bojuje s koronavirem: Tři ministři se nakazili, prezident v…

03.08.2020 10:06 Vláda v západoafrické Gambii bojuje s koronavirem, pozitivní test měli již tři ministři.…

V Kamerunu při granátovém útoku zemřelo nejméně 15 lidí

02.08.2020 15:34 Neznámí ozbrojenci dnes při granátovém útoku na severu Kamerunu zabili nejméně 15 lidí a zranili…

Smrt stovek slonů v Botswaně mohly způsobit přírodní toxiny, naznačují…

31.07.2020 09:29 Pravděpodobnou příčinou záhadného úhynu několika stovek slonů v Botswaně by mohly být podle…

Keňa zvažuje změnu názvů spojených s kolonialismem, jde i o Viktoriino…

31.07.2020 09:11 Přejmenovat místa v africké Keni, jejichž názvy se vztahují k době koloniální vlády britského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama