Tunisko má nového premiéra. Politická a ekonomická krize v zemi ale trvá

Tuniský prezident Kaís Saíd jmenoval novým premiérem Hišáma Mašíšího (46), dosavadního ministra vnitra. Nahradí Iljáse Fachfácha, který rezignoval minulý týden kvůli podezření z konfliktu zájmů, uvedla agentura Reuters.

Tunisko
doporučujeme

Nezávislý Mašíší nyní bude mít měsíc na vytvoření vlády schopné získat důvěru v parlamentu. Pokud se mu do září nepodaří zajistit podporu většiny poslanců, prezident parlament rozpustí a budou nové volby. Zda se novému kabinetu podaří získat důvěru zatím není jisté.

Právník Mašíší je považován za blízkého spojence Saída, byl jeho poradcem. Političtí analytici podle Reuters upozorňují, že Mašíší nemá žádné ekonomické zkušenosti, což může být problém v době, kdy mezinárodní věřitelé požadují po zemi, aby uskutečnila bolestivé hospodářské reformy.

Západní země chválí Tunisko za poměrně úspěšný přechod k demokracii od revoluce v roce 2011, která ukončila desetiletí autokratické vlády.

Mnoho Tunisanů je ale znechucených kvůli hospodářské stagnaci, poklesu životní úrovně a úpadku veřejných služeb, zatímco politické strany se často zaměřují více na to, aby zůstaly u vlády, než aby řešily problémy.

Pandemie nemoci covid-19 situaci ještě zhoršila. Tunisko nyní očekává, že ekonomika letos klesne o 6,5 procenta a deficit rozpočtu bude odpovídat sedmi procentům hrubého domácího produktu.

Vláda Iljáse Fachfácha získala důvěru v parlamentu teprve letos v únoru. I tehdy vytvoření kabinetu provázely neshody a hrozilo, že se budou muset konat předčasné volby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Guinea vyhlásila epidemii eboly, eviduje několik mrtvých

14.02.2021 18:01 V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze…

Vědci reagují na zprávy o jihoafrické mutaci. Očkování má nadále smysl

11.02.2021 16:33 Nová studie ukázala nižší účinnost vakcíny AstraZeneca proti jihoafrické mutaci koronaviru. Tamní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama