Tuniský parlament schválil novou vládu technokratů, má vyvést zemi z krize

Tuniský parlament schválil vládu technokratů, jejímž sestavením byl koncem července pověřen nový premiér Hišám Mašíší. Poslanci tak učinili v naději na ukončení období politické nestability a řešení prohlubujících se hospodářských a sociálních problémů země, uvedla dnes agentura Reuters. Pro Mašíšího kabinet hlasovalo 134 poslanců, 67 jich bylo proti.

Tunisko
doporučujeme

Západní země chválí Tunisko za poměrně úspěšný přechod k demokracii od revoluce v roce 2011, která ukončila desetiletí autokratické vlády. Mnoho Tunisanů je ale znechucených kvůli hospodářské stagnaci, poklesu životní úrovně a úpadku veřejných služeb, zatímco politické strany se často zaměřují více na to, aby zůstaly u vlády, než aby řešily problémy. Pandemie nemoci covid-19 situaci ještě zhoršila.

Předchozí tuniský premiér Iljás Fachfách rezignoval koncem července kvůli podezření z konfliktu zájmů. Stalo se tak poté, co největší strana v tuniském parlamentu, umírněná islamistická Strana obnovy (Hizb an-Nahdá), přestala Fachfáchovu vládu podporovat a začala tlačit na hlasování o nedůvěře jeho kabinetu.

Tuniský prezident Kaís Saíd poté jmenoval novým premiérem Hišáma Mašíšího, který dříve působil jako ministr vnitra a jeho poradce, a vyzval ho, aby vytvořil apolitický kabinet, jenž nebude spojen s žádnou z hlavních politických stran. Podle agentury Reuters ale prezident následně přestal Mašíšího podporovat, což vyvolává obavy z nového napětí mezi prezidentem a vládou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama