Tuniský parlament schválil novou vládu technokratů, má vyvést zemi z krize

Tuniský parlament schválil vládu technokratů, jejímž sestavením byl koncem července pověřen nový premiér Hišám Mašíší. Poslanci tak učinili v naději na ukončení období politické nestability a řešení prohlubujících se hospodářských a sociálních problémů země, uvedla dnes agentura Reuters. Pro Mašíšího kabinet hlasovalo 134 poslanců, 67 jich bylo proti.

Tunisko
doporučujeme

Západní země chválí Tunisko za poměrně úspěšný přechod k demokracii od revoluce v roce 2011, která ukončila desetiletí autokratické vlády. Mnoho Tunisanů je ale znechucených kvůli hospodářské stagnaci, poklesu životní úrovně a úpadku veřejných služeb, zatímco politické strany se často zaměřují více na to, aby zůstaly u vlády, než aby řešily problémy. Pandemie nemoci covid-19 situaci ještě zhoršila.

Předchozí tuniský premiér Iljás Fachfách rezignoval koncem července kvůli podezření z konfliktu zájmů. Stalo se tak poté, co největší strana v tuniském parlamentu, umírněná islamistická Strana obnovy (Hizb an-Nahdá), přestala Fachfáchovu vládu podporovat a začala tlačit na hlasování o nedůvěře jeho kabinetu.

Tuniský prezident Kaís Saíd poté jmenoval novým premiérem Hišáma Mašíšího, který dříve působil jako ministr vnitra a jeho poradce, a vyzval ho, aby vytvořil apolitický kabinet, jenž nebude spojen s žádnou z hlavních politických stran. Podle agentury Reuters ale prezident následně přestal Mašíšího podporovat, což vyvolává obavy z nového napětí mezi prezidentem a vládou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čekají Mali nové volby? Situaci v zemi a dopady převratu okomentoval…

20.09.2020 15:15 Koncem minulého týdne zareagovala malijská opozice na převrat iniciovaný armádou příslibem dohody.…

Letadlo při havárii v Somálsku narazilo do betonové bariéry. Posádka…

19.09.2020 14:01 Nákladní letadlo havarovalo dnes ráno na mezinárodním letišti v somálském hlavním městě. Podle…

JAR rozvolní protikoronavirová opatření, nemocných ubývá

17.09.2020 10:37 Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení…

Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

16.09.2020 14:43 Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama