Turecko zasahuje do libyjského konfliktu stále agresivněji, Francie chce jednat

Francie chce jednat se svými spojenci v rámci NATO o stále agresivnější roli Turecka v Libyi. Podle agentury Reuters to dnes uvedl zástupce kanceláře francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Francouzská diplomacie zároveň podle agentury obvinila Ankaru z toho, že porušuje zbrojní embargo OSN, čímž brání v nastolení příměří v Libyi.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecko, které v libyjském konfliktu stojí na straně vlády uznané OSN, získalo silnější postavení v Libyi tím, že pomohlo odrazit tažení východolibyjské armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara na Tripolis. Haftara podporují Spojené arabské emiráty, Egypt a Rusko.

Turecký zdroj dnes uvedl, že vláda v Tripolisu s Tureckem jedná o tom, že by mu poskytla dvě vojenské základny s cílem zajistit stálou přítomnost tureckých jednotek v zemi.

Paříž čelí obvinění z toho, že politicky podporuje Haftara, kterému v minulosti poskytla vojenskou pomoc na boj proti islamistickým milicím. Francie odmítá, že by Haftara podporovala, ale podle Reuters se vyhnula kritice jeho spojenců, zatímco opakovaně kritizuje postup Turecka.

Francouzská diplomacie dnes podle Reuters v prohlášení uvedla, že "zahraniční vměšování, zejména zintenzivňující se turecká podpora", včetně porušení zbrojního embarga, maří snahy zajistit v Libyi klid zbraní.

Podle zástupce prezidentovy kanceláře turecké "vměšování začíná být velmi problematické" a "stále agresivnější postoj (Ankary) je neakceptovatelný". "Turecko má být partnerem NATO, takže toto nemůže pokračovat," uvedl s tím, že se brzy uskuteční jednání s Tureckem a dalšími partnery v NATO. Ministři obrany členských států NATO mají jednat ve středu a ve čtvrtek.

Vztahy Turecka a Francie jsou už nyní napjaté v souvislosti s konfliktem v Sýrii či těžbou ropy ve východním Středomoří. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tento měsíc prohlásil, že ho francouzská podpora Haftara velmi znepokojuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadných úmrtí slonů v Africe přibývá

02.07.2020 19:31 V oblasti delty řeky Okavango v Botswaně přibývá mrtvých slonů, u kterých není jasná příčina úhynu.…

Protesty po vraždě zpěváka se šíří. Dav v Londýně strhl sochu bývalého…

02.07.2020 14:37 V parku na jihozápadě Londýna zničili neznámí pachatelé sochu bývalého etiopského císaře Haileho…

Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

02.07.2020 08:39 Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit…

Covid-19 zasáhl střední třídu v Africe. Milionům lidí hrozí extrémní…

30.06.2020 15:33 Od Keni po Nigérii, od Jihoafrické republiky po Rwandu: kvůli pandemii covidu-19 přicházejí o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy