Uganda nemá na vakcíny proti covidu-19, poslanci ale dostanou nová auta

Uganda vyčlenila v přepočtu 658 milionů korun na nákup aut pro poslance. Vzbudilo to ostrou kritiku, protože země nemá peníze na nákup vakcín proti covidu-19. Parlament, který má 529 členů, už peníze zákonodárcům rozdal; každý dostal na nové auto 200.000 milionů šilinků (1,2 milionu korun), napsala dnes s odvoláním na parlamentní zdroj agentura Reuters.

"Poslanci musejí pracovat, zajistit jim dopravu znamená umožnit jim vykonávat práci. Musejí jezdit do svých obvodů, a když nemají auta, jak to mají dělat?" sdělil zdroj Reuters.

Uganda se od konce května potýká s novou vlnou nákazy a má přeplněné nemocnice, jimž se nedostává kyslíku, lůžek a ochranných pomůcek.

Prezident Yoweri Museveni nařídil uzávěru, která se týká i škol a obchodů s výjimkou těch, které prodávají nezbytné zboží. Platí také zákaz provozu aut.

Očkuje se jenom z darovaných vakcín; vláda tvrdí, že vakcíny skupují bohaté státy. V 41milionové zemi zatím bylo očkováno něco přes milion lidí. Potvrdilo se více než 91.000 případů koronaviru a podle ministerstva zdravotnictví na komplikace covidu-19 zemřelo 2483 lidí.

Opozice už vládu kritizovala za nepatřičné utrácení v květnu, kdy se konala nákladná ceremonie, při níž Museveni skládal přísahu. "Rozhazovat za auta v tomto čase je katastrofa," řekl Harold Kaija z hlavní opoziční strany Fórum demokratické změny.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Americké jednotky v Iráku a Sýrii se staly terčem několika útoků

Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly za méně než 24 hodin vystaveny dvěma samostatným útokům, uvedly v pondělí irácké bezpečnostní zdroje a představitelé USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy