UNHCR: Migranti mířící do Evropy snáší v Africe nesmírné utrpení

Migranti směřující ke Středozemnímu moři a poté dále do Evropy zažívají na migračních trasách uvnitř Afriky nesmírné utrpení. Tisíce běženců daleko od očí evropské veřejnosti každoročně zahynou či jsou vystaveny týrání ze strany obchodníků s lidmi, milicí, vojáků či policie, uvedla zpráva Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR).

migranti z Lybie (25. června 2020).
doporučujeme

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že v letech 2018 a 2019 zahynulo na migračních trasách v Africe 1750 lidí. Při pokusu o překonání Středozemního moře v jeho centrální části, tedy nejvíce z Libye, přišlo ve stejném období o život dalších 2500 lidí.

Zhruba čtvrtina obětí umírá na pozemních trasách při přejezdu největší světové pouště Sahary. Na průjezdních stanicích v poušti či na hraničních přechodech je podle UNHCR na denním pořádku sexuálně motivované násilí nejen na ženách a dívkách, ale i mužích a chlapcích. Násilí páchají i obchodníci s lidmi, kteří migranty nezřídka nutí k prostituci.

Do Libye přichází mnoho přeživších s těžkými traumaty. Tito migranti spolu s lidmi, které zadrží a vrátí libyjská pobřežní stráž, bývají umísťováni do záchytných center, kde žijí v často nelidských podmínkách. Libyjští pohraničníci od začátku roku zadrželi na 6200 lidí, přičemž loni to bylo 9000.

"Otřesné podmínky uprchlíků a migrantů na těchto pozemních trasách zůstávaly příliš dlouho nepovšimnuty," citovala agentura DPA šéfa UNHCR Filippa Grandiho. Brutální násilí je podle něj mnohdy namířeno proti těm, kteří prchají před válkami, násilím a pronásledováním. Země v regionu vyzval, aby brutalitu zastavily, chránily oběti a pachatele předvedly před soud.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama