UNHCR: Migranti mířící do Evropy snáší v Africe nesmírné utrpení

Migranti směřující ke Středozemnímu moři a poté dále do Evropy zažívají na migračních trasách uvnitř Afriky nesmírné utrpení. Tisíce běženců daleko od očí evropské veřejnosti každoročně zahynou či jsou vystaveny týrání ze strany obchodníků s lidmi, milicí, vojáků či policie, uvedla zpráva Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR).

migranti z Lybie (25. června 2020).
doporučujeme

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že v letech 2018 a 2019 zahynulo na migračních trasách v Africe 1750 lidí. Při pokusu o překonání Středozemního moře v jeho centrální části, tedy nejvíce z Libye, přišlo ve stejném období o život dalších 2500 lidí.

Zhruba čtvrtina obětí umírá na pozemních trasách při přejezdu největší světové pouště Sahary. Na průjezdních stanicích v poušti či na hraničních přechodech je podle UNHCR na denním pořádku sexuálně motivované násilí nejen na ženách a dívkách, ale i mužích a chlapcích. Násilí páchají i obchodníci s lidmi, kteří migranty nezřídka nutí k prostituci.

Do Libye přichází mnoho přeživších s těžkými traumaty. Tito migranti spolu s lidmi, které zadrží a vrátí libyjská pobřežní stráž, bývají umísťováni do záchytných center, kde žijí v často nelidských podmínkách. Libyjští pohraničníci od začátku roku zadrželi na 6200 lidí, přičemž loni to bylo 9000.

"Otřesné podmínky uprchlíků a migrantů na těchto pozemních trasách zůstávaly příliš dlouho nepovšimnuty," citovala agentura DPA šéfa UNHCR Filippa Grandiho. Brutální násilí je podle něj mnohdy namířeno proti těm, kteří prchají před válkami, násilím a pronásledováním. Země v regionu vyzval, aby brutalitu zastavily, chránily oběti a pachatele předvedly před soud.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo nabídlo Namibii odškodnění za koloniální masakry, ta částku…

12.08.2020 12:05 Namibie odmítla jako nedostatečnou nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých…

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama