Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci získali kontrolu nad základnou u města Marte v severovýchodní Nigérii, informovala dnes agentura Reuters. Povstalci přitom zaútočili na Marte v oblasti Čadského jezera jen dva měsíce poté, co se místní lidé mohli díky vládnímu programu vrátit do svých domovů po vynuceném pobytu v jiných částech Nigérie.

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
doporučujeme

Páteční událost podle Reuters podtrhuje, nakolik je bezpečností situace na severovýchodě země nejistá. V oblasti jsou aktivní uskupení Boko Haram a Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP). Zdroje agentury se domnívají, že za ofenzivou na Marte stojí právě ISWAP.

Armádní zdroj agentuře AFP sdělil, že nigerijská armáda utrpěla ztráty na životech i na vybavení, ale stále shromažďuje přesné informace.

ISWAP, který má vazby na Islámský stát, se v roce 2016 oddělil od uskupení Boko Haram a operuje především v oblasti Čadského jezera, regionu na hranicích s Nigérií, Čadem, Kamerunem a Nigerem. Střety mezi nigerijskými silami a Boko Haram si od roku 2009 vyžádaly 35.000 životů a vyhnaly z domovů téměř dva miliony lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Guinea vyhlásila epidemii eboly, eviduje několik mrtvých

14.02.2021 18:01 V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze…

Vědci reagují na zprávy o jihoafrické mutaci. Očkování má nadále smysl

11.02.2021 16:33 Nová studie ukázala nižší účinnost vakcíny AstraZeneca proti jihoafrické mutaci koronaviru. Tamní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama