V Africe hrozí milionům lidí hlad kvůli násilí a drahotě

V západní Africe a Sahelu hrozí milionům lidí hlad kvůli růstu násilí ze strany džihádistů a zvýšení cen komodit na mezinárodních trzích. Píše to dnes francouzský deník Le Monde. Kvůli bojům s náboženskými radikály muselo několik milionů lidí opustit svá obydlí, džihádisté navíc často útočí na zemědělce.

Afrika, ilustrační foto
doporučujeme

Nedostatek potravin by ale také mohl zhoršit růst cen komodit na mezinárodních trzích. Západní Afrika naopak relativně dobře zvládla epidemii koronaviru a její úroda byla ušetřena invaze sarančat.

Podle Mezinárodní sítě pro prevenci potravinových krizí trpí od října hladem v západní Africe zhruba 16 milionů lidí. Jejich počet by se do prvních letních sklizních mohl zvýšit až na 24 milionů osob. Do léta hrozí hlad zhruba 13 milionům lidí v Nigérii a třem milionům v Burkině-Faso.

Hlad v západní Africe hrozí přesto, že letošní úroda byla nadprůměrně dobrá. Hlavní příčinou zvyšující se nejistoty je násilí a rostoucí počet útoků ozbrojených skupin, jež v působí v některých oblastech západoafrických zemí. Odborníci poukazují hlavně na aktivity radikálních islamistů. "Kvůli džihádismu muselo opustit svůj domov přes čtyři miliony lidí, a ti samozřejmě přestali vyrábět (potraviny)," uvádí odborník na potravinovou bezpečnost Sy Martial Traoré.

Džihádisté navíc často útočí na zemědělce a rolníky. Posledním takovým případem je útok skupiny Boko Haram v severní Nigérii na zemědělce, kteří tam minulý víkend pracovali na rýžových polích. Při násilné akci zahynuly desítky lidí.

Situaci v západní Africe a Sahelu také znejišťuje růst cen komodit na mezinárodních trzích, před kterým tento týden varovala Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO). Podle FAO potřebuje či bude v blízké době potřebovat vnější pomoc se zásobováním potravinami 45 zemí na světě, z nichž se 34 nachází v Africe.

Na zemědělskou výrobu naopak neměla negativní dopad epidemie koronaviru. V rámci protiepidemických opatření se dokonce v některých zemích podpora zemědělství zvýšila.

Díky novým kontrolním mechanismům zavedených FAO se do zemí západní Afriky letos nedostala "invaze sarančat", která naopak výrazně snížila úrodu v zemích na východě kontinentu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Pět Rusů mělo kvůli dronu problém v Jižním Súdánu, byl mezi nimi i…

14.01.2021 11:43 V Jižním Súdánu byla zadržena skupina pěti Rusů, mezi nimiž byl protikremelský aktivista Pjotr…

Soud osvobodil dvě Egypťanky uvězněné kvůli "nemravným" videím

12.01.2021 21:49 Egyptský odvolací soud dnes zprostil viny dvě studentky, které byly v minulém roce uvězněny kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama