V Africe je přes 2400 případů koronaviru. Kongo izoluje metropoli, JAR omezí pohyb obyvatel

První případy koronaviru na svém území ohlásily Mali a Guinea-Bissau. Afrických zemí, které koronavirus zatím nezaznamenaly, postupně ubývá, zůstává jich osm. Počet potvrzených případů koronaviru na africkém kontinentu překročil 2400.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jihoafrická republika
doporučujeme

Nové případy infikovaných rychle přibývají v Jihoafrické republice, k dnešnímu dni jich je podle místního ministerstva zdravotnictví 709, píše agentura AP. Země se připravuje na omezení pohybu, které zde začne platit o čtvrteční půlnoci místního času.

Jihoafričané se vrhají do obchodů a snaží se vytvořit si zásoby, informuje BBC. Země se potýká s 29procentní nezaměstnaností a veřejnost se obává, jaký vliv bude omezení pohybu na pracovní trh mít. Vláda však chce předejít možnému rozšíření viru v chudých částech země, popisuje AP.

V Zimbabwe dnes stávkovali lékaři ze státních nemocnic kvůli nedostatku ochranných pomůcek v situaci, kdy jim hrozí nákaza koronavirem, informuje AP. Místní zdravotní zařízení na tom jsou tak špatně, že rodiny pacientů musí samy dodávat základní věci jako ochranné rukavice nebo vodu, připomíná agentura. Předseda sdružení zimbabwských nemocničních lékařů uvedl, že zdravotníci se vrátí do práce tehdy, až jim vláda zajistí odpovídající ochranu.

Konžská demokratická republika oznámila v úterý izolaci hlavního města Kinshasa a uzavření konžských hranic, píše BBC. Země zatím vede v patrnosti 45 případů a tři úmrtí. V pondělí byla také vyhlášena 48hodinová izolace druhého největšího města Lubumbashi poté, co se koronavirus prokázal u dvou osob, kteří přicestovali z hlavního města.

S koronavirem se potýká také Keňa. Ta má podle údajů z úterý 25 případů. Lidem se symptomy podobnými chřipce nebude povolen vstup na přívozy spojující druhé největší město Mombassa a oblast Kwale, ve kterých byly případy zaznamenány, informuje BBC s odkazem na místní média. Policie při rušení přeplněného trhu v městě Kisumu na východě země použila slzný plyn proti prodavačům, kteří odmítali opustit svá stanoviště, píše agentura AP.

V Zambii, která má deset případů nakažených, dnes prezident ohlásil uzavření barů, klubů, tělocvičen a kasin. Dále zde byly zrušeny mezinárodní lety kromě těch, které začínají a končí na letišti v hlavním městě Lusace. Prezident však odmítl zavření hranic, které by podle něj vedlo k oslabení místní ekonomiky.

Rwanda má zatím 40 potvrzených případů koronaviru. Již několikátý den tu platí omezení pohybu. Narušitele, který se i přes zákaz vydal rybařit, podle jednoho z představitelů Jižní provincie sežral krokodýl. Policie to však nepotvrdila, upřesňuje BBC.

Etiopie, která má zatím 12 potvrzených případů koronaviru, dnes ohlásila, že kvůli aktuální situaci propustí 4000 vězňů, informuje BBC. Jedná se o trestance, kteří spáchali lehčí delikty, matky s malými dětmi a cizince zapojené do obchodování s drogami. Poslední jmenovaní budou vysláni do svých zemí.

Etiopie dnes také rozhodla o uzavření pozemních hranic a povinné 14denní karanténě pro všechny, kdo do země přicestují.

Omezení pohybu platí od úterý v hlavním městě Madagaskaru. Na jeho dodržování, se kterým mají problém zejména nejchudší obyvatelé, tu dohlížejí silové složky, informuje dnes rádio RFI. Tento ostrovní stát má přes 10 případů koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bez nákazy koronaviru je posledních 19 zemí. OSN se obává vážné krize

01.04.2020 18:08 Stále existují země, které nehlásí žádný případ koronaviru, přestože se počet nakažených po celém…

Koronavirus není jedinou hrozbou v Kongu, na pyramidu se promítal varovný…

01.04.2020 14:38 I když je Afrika zatím méně zasažená koronavirem než zbytek světa, různé světové organizace…

Koronavirus udeří v chudých zemích, zemřou miliony lidí, varuje politolog

01.04.2020 12:00 NÁZOR - Covid-19 zahlcuje zdravotnictví v Itálii, Francii, Španělsku, Británii a ve Spojených…

COVID-19 má i pozitivní vliv. V západní Africe se téměř zastavila…

01.04.2020 08:37 Nynější pandemie má pozitivní vliv na pokles nelegální těžby dřeva v západoafrickém státě Sierra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy