V Africe roste obava z šíření nemoci COVID-19, nakažených přibývá

V Africe začínají narůstat obavy z možných dopadů pandemie způsobené koronavirem. Podle agentury AFP kontinent zaznamenal zatím přes 1000 potvrzených případů nákazy. První oběti nemoci COVID-19, kterou koronavirus vyvolává, dnes ohlásila Burkina Faso či ostrov Mauricius. Eritrea a Angola poprvé zaznamenaly nakažené na svém území.

Ilustrační foto
doporučujeme

Burkina Faso v pátek uzavřela svoje hranice a vyhlásila zákaz vycházení, aby zabránila dalšímu šíření viru. Dnes tamní úřady oznámily dvě úmrtí na COVID-19. Testy na koronavirus tam zatím vyšly pozitivní u 64 lidí, čtyři z nich jsou přitom vládní ministři.

Ostrovní stát Mauricius dnes ohlásil první oběť koronaviru, celkem tam lékaři nákazu zjistili u 13 lidí, píše Reuters.

První dva nakažené na svém území dnes zaznamenala Angola, která již dříve také uzavřela státní hranice. Infekce byla dnes poprvé zjištěna také v Eritreji, pozitivně testován byl norský státní příslušník eritrejského původu, jenž přicestoval do země. V pátek virus na svém území poprvé zaregistroval Madagaskar či Zimbabwe, v obou případech šlo o lidi přijíždějící z Evropy.

Řada států na černém kontinentu již přistoupila k preventivním opatřením proti šíření viru. Převážně muslimský Senegal zakázal páteční modlitby, Egypt dnes oznámil, že na dva měsíce uzavře veškeré mešity a kostely. Nigérie bohoslužby omezila, uzavřela školy a tři mezinárodní letiště. Keňa, která zatím neregistruje žádného nakaženého, se od pondělí rozhodla uzavřít bary a omezí také počet lidí, kteří mohou být naráz v supermarketech. Mozambik a Malawi uzavřely všechny školy v zemi.

V Alžírsku, kde dnes počet nakažených vzrostl z 95 na 139, byly zrušeny domácí i mezinárodní lety, zavřeny mešity, kavárny a polovině státních zaměstnanců bylo nařízeno zůstat doma. Mezinárodně uznávaná vláda sousední Libye dnes kvůli koronaviru nařídila noční zákaz vycházení. Již dříve tento týden tak učinil kabinet polního maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ Libye a s vládou v Tripolisu vede ozbrojený boj. OSN vyzvala válčící strany, aby přerušily boj a soustředily se na nebezpečí spojené s šířením koronaviru.

Podle dat univerzity Johna Hopkinse, která vývoj nakažených celosvětově sleduje, se koronavirus neobjevil zatím jen v hrstce afrických zemí. Relativně nízký počet nakažených ve zbylých státech přitom může být podle odborníků způsobený tím, že mnoho afrických zemí nemá dostatek testů na koronavirus a místní lékaři nemoc zaměňují s obyčejným zápalem plic. Problémem je i hygiena, především mytí rukou, připomíná Reuters.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před možnými důsledky epidemie způsobené koronavirem v Africe, kde většina států nemá příliš vyspělý zdravotnický systém a i za normálních okolností trpí nedostatkem zdravotnických pomůcek.

Generální tajemník OSN António Guterres tento týden vyzval vyspělé státy k solidaritě a společnému postupu proti nemoci, která si podle něj v případě nečinnosti může vyžádat miliony lidských životů převážně v nejméně vyspělých zemích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama