V Malawi a Zimbabwe prchají stovky lidí z karantény, někteří jsou nakaženi

Úřady v Malawi a Zimbabwe pátrají po stovkách lidí, kteří uprchli z karanténních center. Někteří z nich měli pozitivní test na koronavirus, píše dnes agentura AP.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V Malawi uteklo více než 400 lidí, kteří se předtím vrátili z Jihoafrické republiky nebo odjinud ze zahraničí, z karanténního centra na stadionu v druhém největším městě země Blantyre. Policie a zdravotníci jen přihlíželi tomu, jak tito lidé přeskočili plot nebo prostě prošli branou, informuje AP. Policisté a zdravotní personál to později vysvětlili tím, že neměli ochranné prostředky, a tak osazenstvo centra nemohli zadržet.

Někteří z uprchlých lidí řekli novinářům, že policii podplatili. Minimálně 46 z narušitelů karantény má koronavirus. Podle BBC si lidé, kteří na stadionu trávili karanténu, stěžovali na nedostatek toalet, jídla a pití. Podle informací AP se zde nedodržovala preventivní opatření, protože lidé si volně chodili kupovat potraviny k prodavačům v blízkosti zařízení, a na stadion navíc chodili navrátilce ze zahraničí vítat jejich příbuzní.

V Zimbabwe policie podle vládního mluvčího pátrá po více než 100 osobách uprchlých z několika karanténních center. Většina ze 75 případů koronaviru, které se tento týden v Zimbabwe prokázaly, pochází právě z těchto zařízení, jejich špatný stav přiznal i ministr zdravotnictví. V budovách škol a hotelů přetvořených na karanténu jsou zavřené stovky lidí, kteří se, někdy nedobrovolně, navrátili do země ze sousední Jihoafrické republiky a Botswany. Vládní mluvčí vyslovil domněnku, že lidé zavření v centrech obehnaných žiletkovým drátem a s vysokými zdmi bezpečnostní pracovníky uplácí, aby je propustili dříve.

V obou zemích je zatím méně než 200 potvrzených případů nákazy. Mnoho jejich občanů ale pracuje v Jihoafrické republice, která má již téměř 26.000 případů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africké státy musí víc testovat na koronavirus, apeluje expert

09.07.2020 14:14 Africké státy musí urychleně navýšit kapacitu testování na koronavirus a zajistit dostupnost roušek…

Afrika hlásí už přes půl milionu nakažených koronavirem

08.07.2020 12:28 Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem.…

V Africe je už přes půl milionu nakažených koronavirem

08.07.2020 11:52 Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem.…

Nemoc covid-19 se rychle šíří v JAR, počet nakažených přesáhl 200 tisíc

07.07.2020 13:57 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Jihoafrické republice překonal 200.000. Informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy