V Mali se navzdory epidemii konají volby, předseda největší opoziční strany unesen

V Mali se navzdory šíření koronaviru dnes koná druhé kolo voleb do 147členného parlamentu. Výsledky hlasování by v této západoafrické zemi měly být známy příští týden, informují tiskové agentury. Před prvním kolem byl unesen předseda největší opoziční strany a dosud o něm není nic známo.

Přidejte svůj názor

Bamako, Mali
doporučujeme

V prvním kole, které se konalo 29. března, se k volebním urnám dostavil jen nízký počet voličů a zaznamenány byly únosy předsedů volebních komisí, krádeže i ničení volebních schránek. Ve venkovských oblastech kolem města Timbuktu zrazovali občany před záměrem jít k volbám džihádisté na motorkách.

"Nehlasujte, nebo budete mít co do činění s námi," zastrašovali džihádisté voliče podle dokumentu OSN, na který se odvolává agentura AFP. V zemi je 7,6 milionu registrovaných voličů.

Mali kvůli nebezpečí nákazy nemocí covid-19 vyhlásilo noční zákaz vycházení a uzavřelo školy. Ve volebních místnostech je dnes k dispozici dezinfekce, ale podle novinářů, na které se odvolává agentura DPA, se ne vždy dodržuje nařízení udržovat rozestupy. V zemi do soboty zaznamenali 216 případů nákazy, 13 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo.

Volební místnosti se otevřely v 08:00 hodin ráno místního času a uzavřou se v 18:00 hodin (20:00 SELČ). Podle organizace Synergie, která do voleb vyslala své pozorovatele, mají členové volebních komisí v 87,2 procenta případů roušky.

Mali je jednou z nejchudších zemí na světě a má kromě koronaviru i jiné starosti. Rozlehlý stát, jehož severní polovinu pokrývají písky Sahary, sužuje také zhoršující se bezpečnostní situace. Tu mají na svědomí skupiny islamistických radikálů s vazbami na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Právě kvůli neutěšené bezpečnostní situaci v zemi byly parlamentní volby - původně plánované už na konec roku 2018 - několikrát odloženy.

Hovoří se také o možných volebních podvodech. Jak přiznal i ministr pro územní správu, zhruba 1000 z celkového počtu asi 22.000 volebních místností se vůbec neotevřelo. V prvním kole činila volební účast v průměru 35,6 procenta, v metropoli Bamaku jen 12,9 procenta. V některých severních regionech se ale pohybovala nad 85 procenty, což "naznačuje možnost podvodu" řekl agentuře AFP jeden sahelský diplomat.

Před konáním prvního kola přepadla skupina ozbrojenců ve středním Mali konvoj šéfa největší opoziční strany Soumailu Cissého. Politik je nyní údajně v rukou kazatele Amadoua Koufy, který vede islamistickou skupinu s vazbami na Al-Káidu. Spolustraníci 70letého Cissého ale i přes únos svého šéfa voliče vyzvali k masivní účasti ve volbách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Súdánský premiér slíbil vyjasnění počtu obětí loňského masakru

03.06.2020 16:06 Súdánský premiér Abdalla Hamdúk dnes u příležitosti prvního výročí loňského krvavého potlačení…

Soupeři bojující v Libyi chtějí jednat o příměří, budou rozhovory ve…

02.06.2020 13:32 Účastníci bojů v Libyi se dohodli na obnově rozhovorů o příměří. Oznámila to mise OSN v Libyi …

OSN byla nucena omezit pomoc v Jemenu

02.06.2020 08:49 Humanitární organizace působící v Jemenu naléhavě žádají o finanční podporu, aby mohly pokračovat…

Bomba rozmetala minibus, kterým jeli lidé na pohřeb. Nejméně 10 mrtvých

31.05.2020 12:23 Nejméně deset lidí dnes přišlo o život nedaleko somálské metropole Mogadiša při explozi výbušného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy