Francie je zdrcena. Při srážce vrtulníků v Mali přišla o 13 vojáků, kondoluje i Babiš

Při pondělní nehodě dvou armádních helikoptér v Mali zemřelo 13 francouzských vojáků, kteří tam působili v rámci operace Barkhane. Dnes o tom informoval Elysejský palác, podle kterého se nehoda stala při bojové operaci proti džihádistům.

Emmanuel Macron, prezident Francie

V Mali působí od roku 2014 několik tisíc francouzských vojáků, kteří tam byli vyslání po pokusu ozbrojených islamistů o státní převrat. V zemi má asi 120 vojáků také česká armáda. Češi mají příští rok převzít velení výcvikové mise Evropské unie, která podporuje místní armádu při boji proti džihádistům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na nejsmrtelnější nehodu, kterou francouzská armáda utrpěla od začátku současného působení v regionu, vyjádřil "nejvyšší uznání památce těchto vojáků pozemní armády [...], kteří padli při operaci a zemřeli pro Francii v těžkém boji proti terorismu v Sahelu". Vojákům a jejich misi také vyjádřil plnou důvěru. "Tito hrdinové měli jediný cíl: chránit nás," napsal prezident na twitteru.

Podle zdrojů agentury AFP z francouzského ministerstva obrany se při nehodě srazila bojová helikoptéra Tigre s transportním vrtulníkem Cougar v oblasti Ménaka na východě země. Francouzi tam často podnikají výpady proti džihádistům z místní odnože teroristické organizace Islámský stát (IS). Oba stroje byly přivolány jako posily pro francouzské vojáky, kteří pronásledovali skupinu islamistů. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová uvedla, že armáda zahájila vyšetřování nehody.

Celkový počet francouzských vojáků, kteří v oblasti Sahelu zemřeli od začátku francouzské intervence, se podle různých zdrojů liší. Francouzská AFP nyní hovoří o 41 úmrtích, agentura AP o 44. Jen v posledních dvou měsících v Mali zahynulo rovněž přes 100 místních vojáků. K útokům se často přihlásil IS. Statisíce lidí kvůli bojům opustily svoje domovy.

Malijská vláda i prezident sousední Burkiny Faso Roch Marc vyjádřili svou solidaritu s Francií na sociálních sítích. Reakce přišla i od odcházejícího předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. "Celá Evropa je zarmoucena, protože v Mali, stejně jako jinde, je to francouzská armáda, která brání čest a bezpečnost Evropy," uvedl Juncker.

"Velice mě mrzí ztráta třinácti francouzských vojáků v Mali při bojové operaci. Bojovali proti terorismu, stejně jako těch 120 českých, které tam máme na misi a kteří příští rok převezmou velení. Rád bych vyjádřil svou soustrast Francii," napsal na twitteru předseda české vlády Andrej Babiš.

V zemi kromě francouzské operace Barhkane a mise EU působí také mírová mise OSN MINUSMA. Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří dostat pod kontrolu rozsáhlé části vlastního území. Islamisté v podstatě ovládají severní oblasti Mali. Vliv přitom rozšiřují i v centrální části země, kde podněcují etnické násilí mezi místním obyvatelstvem s cílem narušit stabilitu státu. Násilnosti zasahují i do okolních států - Burkiny Faso a Nigeru.

Do Afriky míří z USA miliony dávek vakcín, urychlí to očkování

28.07.2021 09:44 USA dnes posílají do dvou nejlidnatějších afrických zemí Nigérie a Jihoafrické republiky téměř…

Únosci v Nigérii vzali výkupné, děti nepustili a zajali toho, kdo jim…

26.07.2021 17:46 Únosci více než 130 nigerijských dětí zajali i muže, který jim přinesl z pověření rodičů výkupné, a…

Uganda nemá na vakcíny proti covidu-19, poslanci ale dostanou nová auta

23.07.2021 15:01 Uganda vyčlenila v přepočtu 658 milionů korun na nákup aut pro poslance. Vzbudilo to ostrou kritiku…

Vakcína firem Pfizer a BioNTech se bude poprvé vyrábět v Africe

21.07.2021 15:25 Vakcíny vyvinuté americkou společností Pfizer a německou BioNTech začne vyrábět jihoafrická firma…

Desetinu populace sužuje hlad. Jeden z důsledků pandemie, tvrdí akademička

21.07.2021 00:01 NÁZOR - Téměř desetina obyvatel Země - dle odhadů 768 milionů lidí - trpěla v roce 2020 podvýživou,…

Tunisko nadále čelí velké koronavirové krizi, pomáhají i evropské země

16.07.2021 19:35 Itálie, Španělsko a Švýcarsko dnes odeslaly zdravotnickou pomoc Tunisku, které se nyní potýká se…

Exprezident JAR Zuma se vydal policii, zřejmě nastoupí k výkonu trestu

08.07.2021 14:02 Aktualizováno Bývalý prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se ve středu vydal úřadům a rozhodl se tak…

V Botswaně se našel třetí největší diamant na světě

08.07.2021 10:19 V Botswaně vytěžili velký surový diamant o hmotnosti 1174 karátů. Jde o druhý významný objev za…

Kontejnerová loď Ever Given třech měsících odplula ze Suezu

07.07.2021 14:52 Kontejnerová loď Ever Given, jež v březnu šest dnů blokovala Suezský průplav, dnes zvedla kotvy po…

Egyptský soud povolil odplout lodi Ever Given, která blokovala Suez

06.07.2021 19:07 Egyptský soud dnes zrušil zadržení kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu zablokovala Suezský…

Související:

Právě se děje