V Nigeru shořel uprchlický tábor OSN, policie zatkla 300 migrantů

Nigerská policie zatkla přes 300 súdánských migrantů poté, co zapálili téměř celý uprchlický tábor OSN ve městě Agadez. Migranti od prosince demonstrovali za rychlejší vyřízení dokumentů pro svou cestu do Evropy. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Na 335 žadatelů o azyl, kteří se podíleli na požáru (tábora), bylo zatčeno a předáno policii," uvedl prokurátor v Agadezu Seyni Saidou. Sdělil rovněž, že "incidenty" vypukly v sobotu poté, co policie potlačila protest vsedě stovek Súdánců z uprchlického tábora zřízeného Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Účastníci protestu, kteří demonstrovali od 16. prosince za uspíšení procedur nezbytných k pokračování v zamýšlené cestě do Evropy, byli načas z tábora odvezeni. "Když je vrátili v autobusech do tábora, zapálili tábor" a poté "zaútočili na bezpečnostní složky", dodal Saidou.

Popelem lehlo 290 uprchlických stanů v táboře, což je asi 80 procent celkové kapacity. "Ničení azylových příbytků v Nigeru nebo kdekoliv jinde je jednodušší než je stavět a hlídat je. Je to smutný den pro ochranu uprchlíků v Nigeru," uvedl na twitteru zvláštní vyslanec UNHCR pro centrální Středomoří Vincent Cochetel.

V táboře od roku 2017 žije asi 1400 Súdánců z Dárfúru, kteří uprchli před boji a zotročením v Libyi. Od roku 2018 pravidelně demonstrují v hlavním nigerském městě Niamey a Agadezu za přesun do Evropy. Poukazují na to, že do Francie, Švédska či Finska již byly přesunuty stovky migrantů zejména z Etiopie a Eritreje. Nigerské ministerstvo vnitra tvrdí, že jejich žádosti kvapně řeší.

Subsaharský Agadez platí za pomyslnou ústřední přestupní stanici na migrační trase směrem ze západní Afriky do Evropy a zároveň jako centrum převaděčů lidí, kteří migrantům slibují bezpečnou cestu přes Saharu. Nigerská vláda se výměnou za finanční pomoc z Evropské unie snaží migrační tok i byznys s ním spojený omezovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesné fotky ze zoo: Na kost vychrtlí lvi, jeden uhynul. Lidé se bouří

21.01.2020 07:21 V zoo v súdánském Chartúmu uhynula lvice, která patřila k pětičlenné skupině mimořádně…

Mrak nejistoty nad Libyí. Berlínská konference toho moc nevyřešila, píšou…

20.01.2020 13:05 Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního…

Vleklý konflikt v Libyi: Zbrojní embargo nestačí. Vyšle EU vojáky?

20.01.2020 11:01 Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi, na němž se v neděli v Berlíně dohodli lídři…

Podvody a korupce. Jak ke svému jmění přišla nejbohatší žena Afriky?

19.01.2020 21:46 Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová nejspíš získala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama