V Nigeru shořel uprchlický tábor OSN, policie zatkla 300 migrantů

Nigerská policie zatkla přes 300 súdánských migrantů poté, co zapálili téměř celý uprchlický tábor OSN ve městě Agadez. Migranti od prosince demonstrovali za rychlejší vyřízení dokumentů pro svou cestu do Evropy. Informovala o tom agentura AFP.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Na 335 žadatelů o azyl, kteří se podíleli na požáru (tábora), bylo zatčeno a předáno policii," uvedl prokurátor v Agadezu Seyni Saidou. Sdělil rovněž, že "incidenty" vypukly v sobotu poté, co policie potlačila protest vsedě stovek Súdánců z uprchlického tábora zřízeného Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Účastníci protestu, kteří demonstrovali od 16. prosince za uspíšení procedur nezbytných k pokračování v zamýšlené cestě do Evropy, byli načas z tábora odvezeni. "Když je vrátili v autobusech do tábora, zapálili tábor" a poté "zaútočili na bezpečnostní složky", dodal Saidou.

Popelem lehlo 290 uprchlických stanů v táboře, což je asi 80 procent celkové kapacity. "Ničení azylových příbytků v Nigeru nebo kdekoliv jinde je jednodušší než je stavět a hlídat je. Je to smutný den pro ochranu uprchlíků v Nigeru," uvedl na twitteru zvláštní vyslanec UNHCR pro centrální Středomoří Vincent Cochetel.

V táboře od roku 2017 žije asi 1400 Súdánců z Dárfúru, kteří uprchli před boji a zotročením v Libyi. Od roku 2018 pravidelně demonstrují v hlavním nigerském městě Niamey a Agadezu za přesun do Evropy. Poukazují na to, že do Francie, Švédska či Finska již byly přesunuty stovky migrantů zejména z Etiopie a Eritreje. Nigerské ministerstvo vnitra tvrdí, že jejich žádosti kvapně řeší.

Subsaharský Agadez platí za pomyslnou ústřední přestupní stanici na migrační trase směrem ze západní Afriky do Evropy a zároveň jako centrum převaděčů lidí, kteří migrantům slibují bezpečnou cestu přes Saharu. Nigerská vláda se výměnou za finanční pomoc z Evropské unie snaží migrační tok i byznys s ním spojený omezovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Atentátník se odpálil u armádní základny v Mogadišu, zahynulo osm vojáků

08.08.2020 12:00 Nejméně osm vojáků zabil a 14 dalších zranil sebevražedný atentátník, který se dnes odpálil u…

Maroko o měsíc prodloužilo výjimečný stav kvůli koronaviru

06.08.2020 18:54 Marocká vláda se dnes rozhodla o měsíc prodloužit výjimečný stav, který je v platnosti od poloviny…

Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna, obyvatelé nemají chodit na…

06.08.2020 16:56 Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního…

Vláda v Gambii bojuje s koronavirem: Tři ministři se nakazili, prezident v…

03.08.2020 10:06 Vláda v západoafrické Gambii bojuje s koronavirem, pozitivní test měli již tři ministři.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama