V Nigeru zastavili pár dní před výměnou prezidenta pokus o puč

V blízkosti prezidentského sídla v Nigeru byla v noci na dnešek slyšet střelba, píše agentura Reuters. Stalo se tak pouhé dva dny předtím, než se vlády ujme nově zvolený prezident Mohamed Bazoum. Podle bezpečnostního zdroje agentury AFP šlo o zmařený pokus o převrat a několik vojáků bylo zatčeno. Situace je podle něj pod kontrolou.

Kandidát Mohamed Bazoum
doporučujeme

Střelba podle Reuters začala kolem 03:00 místního času (04:00 SELČ) a trvala zhruba 30 minut. Agentura AFP s odkazem na svědky napsala, že byly použity lehké a těžké zbraně, přičemž palba trvala 15-20 minut. Později nejmenovaný zdroj agentuře AFP sdělil, že bylo zatčeno několik členů armády, kteří se v noci pokusili o převrat, ale nepodařilo se jim dostat do prezidentského paláce, jelikož jejich palbu opětovala prezidentská garda.

Po Bazoumově vítězství v únorovém druhém kole prezidentských voleb se v Nigeru zvýšilo politické napětí a znásobily se útoky islámských radikálů. Exprezident Mahamane Ousmane, kterého Bazoum ve druhém kole voleb porazil, výsledky hlasování odmítl. Volby podle něj provázely podvody. Zároveň obyvatele vyzval k pokojným protestním pochodům.

Opozice plánovala v metropoli Niamey uspořádat pochod dnes, což však úřady podle AFP zakázaly. Bazoum zastával vrcholné pozice ve vládách končícího prezidenta Mahamadoua Issoufoua. Ousmane byl prezidentem od roku 1993 do roku 1996, kdy jej svrhla armáda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zadluženost a veřejné finance mnoha zemí budí obavy. Analytik nabádá k akci

08.04.2021 00:01 NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále chová naději ohledně výhledu rozvíjejících se tržních…

Z věznice v Nigérii uteklo po útoku přes 1800 vězňů

05.04.2021 19:49 Více než 1800 vězňů dnes uprchlo z věznice na jihovýchodě Nigérie, kterou přepadli neznámí útočníci…

Suezským průplavem proplula plavidla čekající na uvolnění Ever Given

03.04.2021 15:03 Aktualizováno Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto…

V Mali zabili čtyři vojáky OSN, působí tam i česká armáda

03.04.2021 08:01 Radikální islamisté při útoku na tábor mírových sil na severu Mali zabili čtyři vojáky mise OSN z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama