V Súdánu policie slzným plynem rozehnala demonstraci v Chartúmu

Súdánská policie dnes slzným plynem zasáhla proti stovkám demonstrantů, kteří se shromáždili v metropoli Chartúm, 17 lidí utrpělo zranění. S odvoláním na prodemokratické aktivisty o tom informovala agentura Reuters, podle které se jedná o nejhorší střety od loňského srpna, kdy se zástupci aktivistů a armády dohodli na sdílení moci v zemi.

Afrika, ilustrační foto
doporučujeme

Súdán na začátku minulého roku zachvátila politická krize, která vyvrcholila v dubnu - armáda tehdy svrhla diktátorského prezidenta Umara Bašíra. Převratu předcházelo několik měsíců masových protivládních protestů v metropoli Chartúmu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě. Násilí a nepokoje ukončila až srpnová dohoda nejvyšších vojenských představitelů s opozicí.

Demonstrantům, kteří se dnes setkali nedaleko prezidentského paláce, se však nelíbil krok armády ze začátku týdne. Ozbrojené síly zveřejnily seznam důstojníků různých hodností, kteří byli donuceni k odchodu ze služby za podporu revoluce proti Bašírovi. Podle mluvčího armády vojákům politickou aktivitu zakazuje kodex.

"V ozbrojených silách není místo pro nikoho, kdo povzbuzuje jakoukoliv politickou činnost. To je nařízení vedoucích orgánů," citovala mluvčího agentura AFP.

Dav převážně mladých lidí dnes v centru hlavního města blokoval ulice a pálil pneumatiky. Policie proti němu vypálila slzný plyn ve snaze skupiny protestujících rozptýlit.

Většina ze 17 zraněných byla zasažena plechovkami slzného plynu, svědci však popsali, jak policie bila demonstranty obušky. Jeden člověk byl však podle aktivistů zasažen kulkou a další gumovým projektilem.

Demonstraci svolala Súdánská asociace profesionálů (SPA), která loňské masové protesty organizovala. Skupina v prohlášení na facebooku dnešní zásah policie odsoudila jako "užití nadměrné síly a represi" a súdánského premiéra Abdalla Hamdúka vyzvala k odvolání ministra vnitra a vedení policie.

Skupina zároveň vyzvala, aby armáda všechny propuštěné vojáky přijala zpět. "Všichni, kdo chránili a podporovali lidovou revoluci, si zaslouží chválu a povýšení," dodala SPA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do…

30.11.2020 12:17 Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se…

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Další útok Boko Haram: Islamisté na severu Nigérie uškrtili 43 farmářů

28.11.2020 21:40 Islámští radikálové ze skupiny Boko Haram zabili na severu Nigérie 43 místních farmářů. Oznámila to…

Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají…

28.11.2020 21:02 Aktualizováno Etiopská armáda vstoupila do správního střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama