V Súdánu policie slzným plynem rozehnala demonstraci v Chartúmu

Súdánská policie dnes slzným plynem zasáhla proti stovkám demonstrantů, kteří se shromáždili v metropoli Chartúm, 17 lidí utrpělo zranění. S odvoláním na prodemokratické aktivisty o tom informovala agentura Reuters, podle které se jedná o nejhorší střety od loňského srpna, kdy se zástupci aktivistů a armády dohodli na sdílení moci v zemi.

Přidejte svůj názor

Afrika, ilustrační foto
doporučujeme

Súdán na začátku minulého roku zachvátila politická krize, která vyvrcholila v dubnu - armáda tehdy svrhla diktátorského prezidenta Umara Bašíra. Převratu předcházelo několik měsíců masových protivládních protestů v metropoli Chartúmu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě. Násilí a nepokoje ukončila až srpnová dohoda nejvyšších vojenských představitelů s opozicí.

Demonstrantům, kteří se dnes setkali nedaleko prezidentského paláce, se však nelíbil krok armády ze začátku týdne. Ozbrojené síly zveřejnily seznam důstojníků různých hodností, kteří byli donuceni k odchodu ze služby za podporu revoluce proti Bašírovi. Podle mluvčího armády vojákům politickou aktivitu zakazuje kodex.

"V ozbrojených silách není místo pro nikoho, kdo povzbuzuje jakoukoliv politickou činnost. To je nařízení vedoucích orgánů," citovala mluvčího agentura AFP.

Dav převážně mladých lidí dnes v centru hlavního města blokoval ulice a pálil pneumatiky. Policie proti němu vypálila slzný plyn ve snaze skupiny protestujících rozptýlit.

Většina ze 17 zraněných byla zasažena plechovkami slzného plynu, svědci však popsali, jak policie bila demonstranty obušky. Jeden člověk byl však podle aktivistů zasažen kulkou a další gumovým projektilem.

Demonstraci svolala Súdánská asociace profesionálů (SPA), která loňské masové protesty organizovala. Skupina v prohlášení na facebooku dnešní zásah policie odsoudila jako "užití nadměrné síly a represi" a súdánského premiéra Abdalla Hamdúka vyzvala k odvolání ministra vnitra a vedení policie.

Skupina zároveň vyzvala, aby armáda všechny propuštěné vojáky přijala zpět. "Všichni, kdo chránili a podporovali lidovou revoluci, si zaslouží chválu a povýšení," dodala SPA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět paralyzují statisíce nakažených. V Zimbabwe stačil jeden

29.03.2020 18:44 Třicetiletý televizní moderátor a novinář ze Zimbabwe Zororo Makamba, kterému zjistili nemoc COVID…

Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zpomalit šíření viru

26.03.2020 20:06 Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zbrzdit šíření koronaviru, čas na zavedení nutných kroků…

V Africe je přes 2400 případů koronaviru. Kongo izoluje metropoli, JAR…

25.03.2020 16:50 Aktualizováno První případy koronaviru na svém území ohlásily Mali a Guinea-Bissau. Afrických zemí, které…

Súdánský ministr obrany zemřel při mírových jednáních

25.03.2020 14:04 Súdánský ministr obrany generál Džamál Addín Umar dnes zemřel v hlavním městě sousedního Jižní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama