V Tunisku začaly prezidentské volby, kandiduje 26 lidí

Obyvatelé Tuniska dnes v předčasných volbách vybírají novou hlavu státu, o post se uchází 26 kandidátů včetně dvou žen. Hlasovat může sedm milionů lidí a výsledky se očekávají nejdříve v pondělí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Tunisko
doporučujeme

BBC připomněla, že prezidentské volby, které jsou od svržení dlouholetého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího v roce 2011 druhé svobodné, jsou testem tuniské demokracie. V říjnu půjdou Tunisané k urnám znovu, tentokrát k parlamentním volbám.

Zahraniční pozornost, a to především arabských zemí, je podle agentury Reuters upřena na Abdal Fattáha Múrúa, prvního prezidentského kandidáta umírněné islamistické Strany obnovy, která je v Tunisku nejsilněji zastoupena.

Na prezidenta kandidují také současný sekulární premiér Júsuf Šáhid či mediální magnát Nabíl Karúí, který je nyní ve vazbě a čelí obvinění z praní špinavých peněz. Sám přitom tvrdí, že jeho zatčení bylo politicky motivované.

Volby byly kvůli červencovému úmrtí dosavadního dvaadevadesátiletého prezidenta Kaída Sibsího o několik měsíců uspíšeny. Pokud dnes žádný kandidát nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo, do kterého postoupí dva uchazeči s nejvíce hlasy. Prezident, jehož mandát je pětiletý, dohlíží podle ústavy na obranu země, zahraniční politiku a národní bezpečnost.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Povodně devastují Keňu, sesuv půdy pohřbil rodinu zaživa

18.10.2019 15:58 Sesuv půdy způsobený silnými dešti zasypal na západě Keni zaživa čtyřčlennou rodinu v jejich domě.…

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama