V Turecku tajně naočkovali poslance

V Turecku dostali vakcínu proti covidu-19 téměř všichni poslanci parlamentu bez ohledu na to, zda spadají do kategorií stanovených vládním očkovacím harmonogramem. Tvrdí to poslanec Mustafa Yeneroglu, který přednostní očkování odmítl jako neetické. Informoval o tom dnes turecký zpravodajský server Duvar.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"Mnozí poslanci, kteří nesplňují věková kritéria, už byli očkováni. Velmi mě rozčílilo, když jsem se to dozvěděl," uvedl Yeneroglu. Podle něj vakcínu dostali členové vládní strany i opoziční poslanci. "Nabídli mi vakcínu před třemi týdny, ale já jim řekl: To se nebojíte Boha?" dodal Yeneroglu, který je jediným poslancem Strany demokracie a pokroku (DEVA).

Tuto stranu založili loni v březnu pod vedením exministra hospodářství a zahraničí Aliho Babacana kritici prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří vystoupili z jeho vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

V Turecku, které má 83 milionů obyvatel, aplikovali od poloviny ledna na 11,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Obě potřebné dávky vakcíny od čínské firmy Sinovac Biotech tam dostalo asi 3,57 milionu lidí.

V první fázi byli očkováni zdravotníci, lidé starší 65 let, invalidé a lidé v domovech pro seniory. Koncem února začali očkovat lidi od 50 let věku, osoby s chronickou nemocí, vojáky, policisty a zaměstnance veřejné dopravy a potravinářských odvětví.

Turecko začalo zmírňovat opatření proti koronaviru před dvěma týdny, a to podle provincií na základě epidemické situace. Opatření mají být vyhodnocována každé dva týdny. V pondělí prezident Erdogan uvedl, že vláda neplánuje nové restrikce. Připustil ale, že v posledních dvou týdnech evidují v zemi vyšší nárůst nových nákaz. V pondělí ministerstvo zdravotnictví oznámilo 15.503 nově potvrzených případů, což bylo nejvíce za den od počátku roku. Podle Erdogana se ale výrazně nezvýšily počty hospitalizovaných ani počty pacientů na jednotkách intenzivní péče.

V pondělí si také vysloužili kritiku turečtí ministři zdravotnictví a vnitra Fahrettin Koca a Süleyman Soylu za pohřeb Soyluovy matky, jehož se v neděli účastnily desítky lidí, včetně ministra zdravotnictví. Porušili tak opatření proti šíření koronaviru, podle něhož se smí pohřbu účastnit nejvýše 30 osob. Nedodržovali navíc ani bezpečnou vzdálenost mezi sebou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Afghánistánu bylo za tři měsíce zabito nebo zraněno téměř 1800 civilistů

14.04.2021 16:52 Téměř 1800 civilistů bylo v Afghánistánu zabito nebo zraněno v prvních třech měsících letošního…

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

14.04.2021 08:41 Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v…

Egypt požaduje odškodné po lodi, která blokovala Suezský průplav

13.04.2021 20:42 Egyptské úřady zadržují obří kontejnerovou loď Ever Given, která v březnu téměř týden blokovala…

Zadluženost a veřejné finance mnoha zemí budí obavy. Analytik nabádá k akci

08.04.2021 00:01 NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále chová naději ohledně výhledu rozvíjejících se tržních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama