V Západní Sahaře se pokusil upálit Maročan podvedený pašeráky

V Západní Sahaře se ve středu pokusil upálit mladý Maročan, který zaplatil pašerákům migrantů v přepočtu dva tisíce eur (asi 52.000 Kč), aby se dostal Kanárské ostrovy, ale stal se obětí podvodu.

Maroko
doporučujeme

Nyní je ve velmi vážném stavu v nemocnici, informoval dnes deník El País. List v této souvislosti připomněl, že právě před 10 lety se upálil Tunisan Muhammad Buazízí, jehož zoufalý čin odstartoval protivládní protesty v Tunisku a posléze dalších arabských zemích označované za "arabské jaro".

Třiadvacetiletý Maročan Usáma Ahudik se polil hořlavinou a zapálil ve středu odpoledne ve městě Dachla, které leží v Západní Sahaře na území ovládaném Marokem. Právě odsud odplouvají běženci z Afriky za pomoci pašeráckých mafií na španělské Kanárské ostrovy, které se letos potýkají s nebývalou migrační vlnou. Od začátku roku tam doplulo přes 21.000 běženců, zatímco loni jich tam dorazilo jen 2700.

Ahudikův zoufalý čin podle deníku El País odráží beznaděj mnoha mladých Arabů, kteří se ve svých zemích potýkají s nezaměstnaností a korupcí. "V naší zemi je 2000 eur hodně peněz," citoval španělský deník jednoho z dalších 24 Maročanů, které pašeráci podvedli spolu s Ahudikem.

Šestadvacetiletý prodavač zeleniny Muhammad Buazízí, jehož čin zažehl takzvané arabské jaro, se upálil 17. prosince 2010 ve městě Sídí Bú Zíd poté, co mu úřady zabavily zboží, jež prodával. Mladík tak ztratil obživu a začátkem ledna 2011 i život, když podlehl zraněním ze svého zoufalého kroku. Ten ale podnítil protivládní demonstrace, které v Tunisku vedly k demisi tamního autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího.

Protesty z Tuniska se tehdy přelily do několika dalších arabských zemí, někde rovněž svrhly diktátory, ale demokracii a stabilitu těmto státům nepřinesly. Například v Sýrii, Libyi či Jemenu po nich následovaly občanské války a Egypt se posléze vrátil k autoritářské vládě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama