Vakcinace proti koronaviru postupuje v Africe pomalu, lidé nemají důvěru

V mnoha afrických státech převládá nedůvěra vůči vakcínám proti covidu-19 a imunizace tam postupuje pomalu i mezi zdravotníky. Některé země chtějí vrátit očkovací dávky před vypršením jejich data spotřeby zpět programu COVAX, z nějž je získaly. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Eurozpravy.cz

"Nejsem proti očkování, nechala jsem své děti naočkovat proti všemu, co tu je, ale tomuhle nedůvěřuji. Pokud neexistují údaje o dlouhodobém účinku, jsme všichni pokusní králíci. Co bude za deset let po tom očkování?," řekla keňská lékařka, která nechtěla být jmenována.

Skepsi lidí k vakcínám řeší i USA, Francie nebo Japonsko. Afričtí zdravotničtí odborníci tvrdí, že na africkém kontinentě k obavám z vedlejších účinků v podobě krevních sraženin přistupuje znevažování účinnosti vakcín ze strany politiků a také zmatky kolem data spotřeby očkovacích látek.

Koronavirus Afriku nezasáhl tak jako Evropu, USA, Indii nebo Brazílii. Na kontinentu s 1,3 miliardy obyvatel zemřelo 121.000 lidí, což je méně než třeba v Británii. Šéf afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong minulý týden apeloval na opatrnost a za alarmující označil situaci v Indii.

Všechny dovezené očkovací dávky už použily například Ghana a Rwanda, v některých zemích se očkuje tak pomalu, že využití všech dávek, jež jsou k dispozici, by tímto tempem trvalo léta. V Keni začali očkovat 400.000 zdravotníků začátkem března, když tam dorazilo z programu COVAX přes milion dávek vakcín firmy AstraZeneca. Do koce dubna bylo naočkováno 152.700 zdravotníků. Vláda teď vakcíny nabízí i ostatním občanům, protože datum spotřeby vyprší 28. června. Podle šéfa svazu lékařů Chibanziho Mwachondaje si mnoho zdravotníků stěžuje na to, že vláda nedodává dostatek ochranných pomůcek a neřeší problém vedlejších účinků vakcín.

Nejlidnatější africký stát Nigérie s 206 miliony občanů dostal 2. března téměř čtyři miliony dávek od AstraZeneky, do 23. dubna jich využil 1,15 milionu. Při tomto tempu dodané vakcíny vyočkuje v polovině srpna a imunizace dospělých by tak trvala deset let. Trvanlivost vakcínám vyprší 9. července.

Obavy o to, že se nepodaří využít dodané vakcíny do jejich červnové platnosti, panují také v Pobřeží slonoviny - využito je tam něco přes 105.000 ze 504.000 dodaných dávek.

Pětaosmdesátimilionové Kongo dostalo 1,7 milionu dávek vakcíny AstraZeneky začátkem března a pozastavilo vakcinace kvůli zprávám o krevních sraženinách. Nakonec s očkováním začalo, ale v prvních deseti dnech přišlo 1300 lidí. Vláda se rozhodla vrátit 1,3 milionu dávek programu COVAX před vypršením data spotřeby.

Africké středisko pro kontrolu nemocí i Světová zdravotnická organizace (WHO) zdůrazňují, že výhody vakcinace převyšují riziko. Obě instituce ale přispěly ke skepsi a zmatení tím, že vyzvaly africké země, aby neničily prošlé vakcíny. Nkengasong prohlásil, že indická společnost Serum Institute of India, kde byly látky vyrobeny, prokázala, že se dají použít až do 13. července. Ředitel africké sekce při WHO Matshidiso Moeti tvrdí, že by se tyto vakcíny měly uskladnit, dokud nebude k dispozici více informací. Irungu Houghton z keňské odbočky Amnesty International chaotické očkování neschvaluje. "Je to nebezpečné, veřejnost je zmatená a přispívá to k současné skepsi vůči vakcínám," řekl.

Témata: EZ

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje