Vakcinace proti koronaviru postupuje v Africe pomalu, lidé nemají důvěru

V mnoha afrických státech převládá nedůvěra vůči vakcínám proti covidu-19 a imunizace tam postupuje pomalu i mezi zdravotníky. Některé země chtějí vrátit očkovací dávky před vypršením jejich data spotřeby zpět programu COVAX, z nějž je získaly. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

"Nejsem proti očkování, nechala jsem své děti naočkovat proti všemu, co tu je, ale tomuhle nedůvěřuji. Pokud neexistují údaje o dlouhodobém účinku, jsme všichni pokusní králíci. Co bude za deset let po tom očkování?," řekla keňská lékařka, která nechtěla být jmenována.

Skepsi lidí k vakcínám řeší i USA, Francie nebo Japonsko. Afričtí zdravotničtí odborníci tvrdí, že na africkém kontinentě k obavám z vedlejších účinků v podobě krevních sraženin přistupuje znevažování účinnosti vakcín ze strany politiků a také zmatky kolem data spotřeby očkovacích látek.

Koronavirus Afriku nezasáhl tak jako Evropu, USA, Indii nebo Brazílii. Na kontinentu s 1,3 miliardy obyvatel zemřelo 121.000 lidí, což je méně než třeba v Británii. Šéf afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong minulý týden apeloval na opatrnost a za alarmující označil situaci v Indii.

Všechny dovezené očkovací dávky už použily například Ghana a Rwanda, v některých zemích se očkuje tak pomalu, že využití všech dávek, jež jsou k dispozici, by tímto tempem trvalo léta. V Keni začali očkovat 400.000 zdravotníků začátkem března, když tam dorazilo z programu COVAX přes milion dávek vakcín firmy AstraZeneca. Do koce dubna bylo naočkováno 152.700 zdravotníků. Vláda teď vakcíny nabízí i ostatním občanům, protože datum spotřeby vyprší 28. června. Podle šéfa svazu lékařů Chibanziho Mwachondaje si mnoho zdravotníků stěžuje na to, že vláda nedodává dostatek ochranných pomůcek a neřeší problém vedlejších účinků vakcín.

Nejlidnatější africký stát Nigérie s 206 miliony občanů dostal 2. března téměř čtyři miliony dávek od AstraZeneky, do 23. dubna jich využil 1,15 milionu. Při tomto tempu dodané vakcíny vyočkuje v polovině srpna a imunizace dospělých by tak trvala deset let. Trvanlivost vakcínám vyprší 9. července.

Obavy o to, že se nepodaří využít dodané vakcíny do jejich červnové platnosti, panují také v Pobřeží slonoviny - využito je tam něco přes 105.000 ze 504.000 dodaných dávek.

Pětaosmdesátimilionové Kongo dostalo 1,7 milionu dávek vakcíny AstraZeneky začátkem března a pozastavilo vakcinace kvůli zprávám o krevních sraženinách. Nakonec s očkováním začalo, ale v prvních deseti dnech přišlo 1300 lidí. Vláda se rozhodla vrátit 1,3 milionu dávek programu COVAX před vypršením data spotřeby.

Africké středisko pro kontrolu nemocí i Světová zdravotnická organizace (WHO) zdůrazňují, že výhody vakcinace převyšují riziko. Obě instituce ale přispěly ke skepsi a zmatení tím, že vyzvaly africké země, aby neničily prošlé vakcíny. Nkengasong prohlásil, že indická společnost Serum Institute of India, kde byly látky vyrobeny, prokázala, že se dají použít až do 13. července. Ředitel africké sekce při WHO Matshidiso Moeti tvrdí, že by se tyto vakcíny měly uskladnit, dokud nebude k dispozici více informací. Irungu Houghton z keňské odbočky Amnesty International chaotické očkování neschvaluje. "Je to nebezpečné, veřejnost je zmatená a přispívá to k současné skepsi vůči vakcínám," řekl.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 32 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy