Válka dronů. V Náhorním Karabachu rozsévají smrt bezpilotní letouny

Boje mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach eskalují. Jednou ze zbraní, která rozsévá strach a působí smrt, jsou ozbrojené drony. Baku již potvrdilo používání vojenských dronů vyráběných v Turecku a Izraeli. Nově rozhořelý konflikt o Náhorní Karabach tak může být ukázkou války vedené pomocí vzdálených operátorů. Každopádně jediný příklad použití dronů v boji to není.

Drony při útoku, ilustrační foto

Používání bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) na bojištích po celém světě roste a ani současný konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií není výjimkou. Ázerbájdžánská armáda zveřejnila záběry ozbrojených bezpilotních letounů turecké výroby, které dopadají na desítky arménských pozic. Záběry zničených arménských ozbrojených vozidel zaplavily západní média a mluví se o novém způsobu vedení války.

Turecké drony byly rozmístěny i v předchozích zahraničních konfliktech. UAV vzlétly také v Sýrii, Libyi, severním Iráku a východním Středomoří, kde mají spory Turecko a Řecko kvůli námořním právům, píše deník Financial Times.

Rozmáhající se turecký průmysl bezpilotních letounů je vyvrcholením úsilí snížit závislost Turecka na nákupech zbraní ze západu. Turecké snahy vyrobit stíhací letoun jsou mnohými odborníky odsuzovány, ale armádní drony jsou mezi tureckými armádními představiteli vítány. „Turecko nepředhání USA, Izrael nebo Čínu, ale řekl bych, že se stává významným konkurentem,“ řekl analytik Mitchell Institute for Aerospace Studies (USA) Dan Gettinger pro Financial Times.

Nicméně hlavním vývozcem dronů zůstává Izrael, který zásobuje ázerbájdžánské ozbrojené síly opožděnou municí. Do opožděné či loudavé munice patří právě sebevražedné drony. Baku používá v Náhorním Karabachu například drony Harop, které byly s velkým účinkem použity v předchozí potyčce roku 2016 nazývané „čtyřdenní válka.“ Tato munice je kombinace bomby a dronu, vznáší se nad bitevním polem a vzdálený operátor hledá cíle. Jakmile dron cíl nalezne, letí mu vstříc a zničí sebe i cíl, popisuje server stanice Svobodná Evropa.

Harop spolu s dalším izraelským armádním dronem Harpy může být slyšen, ale drony jako Skystriker nebo Orbiter 1K, nedávno dodané Ázerbájdžánu od Izraele, používají elektrické motory a zaslechnout je člověk dokáže až když započnou útočný let. V nedávné době také Ázerbájdžán zakoupil a s úspěchem použil drony TB2, které vyrábí Turecko. Každopádně není jasné, zda jsou drony TB2 rozmístěné v Náhorním Karabachu provozovány ázerbajdžánskou nebo tureckou armádou. Jejich výrobce, turecká armáda a turecké ředitelství pro obranný průmysl, to odmítl deníku Financial Times komentovat.

Drony Harop si pochvaloval poradce prezidenta Ázerbájdžánu pro zahraniční politiku v rozhovoru pro web Axios. „Pokud se Arménie bojí dronů, které Ázerbájdžán používá měla by zastavit okupaci,“ řekl Hikmet Hajiyev a zdůraznil, že drony pomáhají zajišťovat bezpečnost pro jejich občany.

Drony mají krom způsobených škod další důležitý efekt. Pomocí kamer, které nahrávají zničení cíle ve vysokém rozlišení umožňují použití videa k propagandě. „Tyto snímky vylepšily ázerbájdžánský pocit úspěchu na bojišti a představují obrázek téměř úplného ázerbájdžánského vítězství,“ píše redaktor Al-Džazíry.

Úspěšnosti ázerbajdžánským dronům nahrává také fakt, že systém protivzdušné obrany v Náhorním Karabachu není příliš silný ve srovnání s tím v Arménii, vysvětluje ruský vojenský expert Viktor Murkowski webu The EurAsian Times. Podle něj jsou systémy protivzdušné obrany v Náhorním Karabachu staré a radary nejsou příliš dobré, takže se jim drony lehce vyhnout. „Ázerbájdžán tuto slabost vnímá. Uvědomil si to a nenasadil v oblasti ani vrtulníky ani stíhačky,“ uvedl.

Se spojenci jako Turecko, Izrael a do určité míry Rusko neměl Ázerbájdžán žádný problém s nákupem moderních zbraní, aby se vyrovnal a možná i předčil sousední Arménii. Právě Rusko se nachází v nepříjemné situaci, protože má základnu v Arménii, ale dodávalo zbraně oběma zemím. Může za to fakt, že obě země bývaly sovětskými republikami.

Díky odbornému výcviky Ázerbajdžánské armády, který jim poskytlo Turecko, si Baku vybudovalo výhodu. „Klíčem je výcvik, protože jde o součinnost systémů – očí, které poskytují přehled nad bitevním polem, zbraně s dlouhým doletem a bezpilotní letouny, které poskytují jak přehled, tak i téměř okamžité zničení cíle. Toto poskytlo ázerbájdžánským ozbrojeným silám v tomto konfliktu jasnou výhodu,“ zhodnotil obranný analytik televize Al-Džazíra Alex Gatopoulos.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Související:

Právě se děje

reklama