Válka eskaluje: Povstalci ze severu Etiopie ostřelovali i Eritreu, při útoku na autobus 34 mrtvých

Povstalci ze severoetiopské oblasti Tigraj, kteří bojují proti federální vládě, vypálili v sobotu rakety i do sousední Eritreje. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na lídra povstalců. Podle serveru BBC zasáhlo několik raket předměstí milionové eritrejské metropole Asmary, zatím nejsou zprávy o zraněných.

Šéf Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF) Debretsion Gebremichael agentuře AP neřekl, kolik raket vypálili povstalci do sousední země, pohrozil ale, že budou následovat další útoky.

TPLF obvinila eritrejskou vládu, že její jednotky překročily hranice, aby podpořily vládní jednotky Etiopie. Eritrea podle BBC odmítla jakékoli zapojení do vnitřního konfliktu v sousední zemi. Podle zpravodaje BBC v regionu se ale bojuje i u hranic a zranění vojáci jsou odváženi do eritrejských nemocnic.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety před dvěma týdny. Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti značný vliv na etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal etiopský premiér Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Etiopie a Eritrea vedly ozbrojený konflikt, který si vyžádal na 80.000 obětí, od roku 1998. Po dvou letech ostrých bojů přešel konflikt do vleklého hraničního sporu. Vztahy obě země obnovily až v roce 2018, kdy podepsaly dohodu, o niž se zasloužil právě etiopský premiér Ahmed, který za ni loni dostal Nobelovu cenu za mír.

Fleeing Tigray war, Ethiopians cross river into Sudan https://t.co/p5G1hKVmCE pic.twitter.com/6jSPYENfAw

— Reuters (@Reuters) November 14, 2020

Boje na severu Etiopie ovlivňují už situaci také v sousedním Súdánu, kam před nimi od začátku listopadu uteklo nejméně 17.000 civilistů. Tamní vláda ale očekává, že by na jeho území mohlo v příštích dnech přijít až 200.000 uprchlíků ze severní Etiopie.

Ozbrojenci na severozápadě Etiopie v noci na dnešek zaútočili na autobus a zabili nejméně 34 lidí, informovala agentura AFP s odvoláním na místní komisi pro lidská práva (EHRC). Zatím není jasné, kdo za útokem stojí.

"Odhadujeme, že zemřelo nejméně 34 lidí, počet obětí zřejmě poroste," uvedla EHRC na twitteru.

“The latest attack is a grim addition to the human cost which we bear collectively." - @DanielBekele@EthioHRC is saddened to learn of gruesome attack on passenger bus heading from Wonbera to Chagni in Benishangul-Gumuz on Nov 14. Fatalities estimated at 34, but likely to rise.

— Ethiopian Human Rights Commission (@EthioHRC) November 15, 2020

Útok se stal na severozápadě země ve státě Benishangul-Gumuz. Podle EHRC přichází zprávy o podobných útocích i z jiných částí země, cílem ozbrojenců jsou podle ní i uprchlíci.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie Eritrea Súdán

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy