Ve východní Africe umírá hlady člověk každých 48 vteřin

V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá jeden člověk hlady každých 48 vteřin. Ve své nové zprávě to napsaly humanitární organizace Oxfam a Save the Children. Mluví se v ní o "katastrofickém hladu", jemuž čelí miliony Afričanů.

Ilustrační foto

Podle odhadů obou organizací se bude letos s hladem potýkat až 181 milionů lidí, přičemž mimořádně postiženy budou ženy.

Zpráva s názvem Nebezpečné otálení: Cena za nečinnost kritizuje mezinárodní společenství, které podle ní reaguje příliš pozdě a nedostatečně a nedokáže bránit "opakujícím se a předvídatelným" krizím.

Podle autorů zprávy Británie loni snížila pomoc východní Africe na polovinu. Roku 2017 britská vláda poskytla v rámci mezinárodní pomoci v boji proti hladu 861 milionů liber (25 miliard korun), loni třem východoafrickým státům, které jsou nyní hladem nejvíce ohroženy, pomohla 219 miliony liber.

"Politici navzdory hromadícím se varovným signálům reagovali žalostně - příliš pozdě a velmi nedostatečně - takže dopustili, že miliony lidí čelí katastrofálnímu hladu. Byl jsem nedávno v suchem postižených oblastech v Etiopii a Keni. Setkal jsem se s pastevci, například s Mustafou v (etiopské) oblasti Somali, který až na jeden kus přišel o veškerý dobytek a o čtyři ze svých osmi odolných velbloudů. Lidé velmi trpí, mnozí odcházejí nebo bojují o zdroje a ti nejzranitelnější už umírají," sdělil k situaci ve východní Africe John Plastow z britské sekce Oxfam.

Podle zprávy se kumulují důsledky sucha způsobeného klimatickou změnou s následky epidemie covidu-19. Ve zmíněných třech zemích se za necelých deset let ztrojnásobila zadluženost států - z 20,7 miliardy dolarů (485 miliard korun) v roce 2012 na 65,3 miliardy dolarů v roce 2020. Tato situace snižuje možnosti zajišťovat veřejné služby a sociální ochranu.

Mluvčí Save the Children Shako Kijalaová řekla, že jsou humanitární pracovníci svědky velmi vážné podvýživy. Akutně se potýká se závažnou podvýživou 5,7 milionu dětí. "OSN varovala, že nebudeme-li reagovat rychle, hrozí v Somálsku smrt 350.000 dětí," řekla Kijalaová.

Témata: afrika | EuroZprávy.cz

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Předpověď počasí na dnešek: V Čechách hrozí bouřky, mají stoupat hladiny…

24.06.2022 06:30 Počasí se během dnešního dne výrazně promění. Především do Čech dorazí odpoledne bouřky, v nichž…

Předsednictvo Starostů našlo kandidáta do čela resortu školství, v užším…

24.06.2022 16:55 Petra Gazdíka, který končí k 30. červnu v čele ministerstva školství kvůli kontaktům s obviněným…

Předseda Senátu Vystrčil v pondělí vyhlásí termín prezidentské volby

24.06.2022 16:44 Termín volby budoucího prezidenta republiky bude oznámen v pondělí 27. června. Vyhlásí jej předseda…

Zemřel televizní meteorolog Ján Zákopčaník, působil v ČT

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

OSN: Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, nejsou…

20.06.2022 15:15 Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, varoval dnes podle agentury Bloomberg…

Související:

Právě se děje

reklama