Virus se vymyká kontrole? Ebola v Kongu zabila už přes 2000 lidí

Během rok trvající epidemie eboly v Kongu zemřelo přes 2000 lidí, uvedla dnes konžská vláda. Počet potvrzených případů přesáhl 3000. Jedná se o druhou nejvážnější epidemii tohoto virového onemocnění od roku 2014, kdy v západní Africe zemřelo 11.300 lidí, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Virus se za poslední rok zdravotníkům podařilo udržet v převážně řídce obydlených oblastech provincií Ituri a Severní Kivu na východě země, objevilo se ale i několik případů v sousední Ugandě, provincii Jižní Kivu a ve velkoměstě Goma. Toto dvoumilionové obchodní středisko leží na hranicích s Rwandou a má i mezinárodní letiště.

Jednou z nakažených, kteří se dostali za hranice Konga, byla i devítiletá dívka, jež nemoci podlehla tento týden, uvedla s odkazem na místní úřady agentura AP.

Zdravotníci dítě převezli do ugandské nemocnice poté, co mu na kontrolním stanovišti na hranicích zjistili horečku a krvácení z úst. Dívka cestovala s matkou, podle zdravotníků se nedostala do kontaktu s žádnými obyvateli Ugandy. Její pozůstatky budou dnes navráceny do Konga.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Konžské úřady ale v srpnu zaznamenaly úspěch s použitím dvou zatím neregistrovaných léků, díky nimž mají lidé při včasné léčbě až devadesátiprocentní šanci na přežití.

Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které útočí na zdravotníky a nutí lidi, aby opouštěli své domovy. Místní obyvatelé v sobě mají také po desetiletích zkušeností s nekončícím ozbrojeným konfliktem zakořeněnou skepsi vůči úřadům a vojákům.

zdroj: YouTube

Západním pracovníkům doprovázeným mírovými jednotkami OSN proto velice často nedůvěřují. Asi 40 procent lidí zde nevěří, že ebola existuje, nebo z jejího zavlečení do Konga viní právě lékaře. Nakažení často symptomy ignorují či skrývají a mohou tak přijít do kontaktu s velkým množstvím dalších lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politické otřesy, uprchlické vlny, revoluce. Politolog popsal, co vyvolá…

04.04.2020 00:01 NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si…

Afrika kvůli koronaviru hlásí potíže s přepravou zboží a pomoci

03.04.2020 19:26 Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní…

JAR zatím bojuje s koronavirem úspěšně, policie ale sklouzla k brutalitě

03.04.2020 14:02 Jihoafričané mají za sebou první týden přísného celonárodního omezení pohybu vyhlášeného kvůli…

COVID-19 je prý trest pro nemuslimy. Teroristé doufají v nové stoupence,…

03.04.2020 08:35 Skupiny islámských radikálů jako Al-Káida a Islámský stát (IS) na koronavirus pohlížejí jako na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy